Foça, Aliağa, Yeni Şakran arası deniz alanlarının hidrokarbon potansiyelinin çok kanallı sismik yansıma verileri kullanılarak araştırılması
The exploration of hydrocarbon potential in offshore of Foca, Aliaga and Yeni Sakran with using multichannel seismic reflection data
  1. Tez No: 528747
  2. Yazar: BÜLENT OĞUZ KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ULUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Geophysics Engineering, Geological Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deniz Jeolojisi ve Jeofiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Foça, Aliağa ve Yeni Şakran arası deniz alanlarında, uluslararası firmalar aramacılık faaliyetleri göstermiş ve Foça-1 arama kuyusu Union Texas Turkey tarafından 1978 yılında Foça horst bloğu üzerinde açılmış ve 2220 metrede kuru kuyu olarak bitirilmiştir. Bölgedeki petrol potansiyeline sahip birimin genel olarak, Alt Miyosen gölsel çökelleri olduğu düşünülmektedir. Bu çökeller, hem kaynak kaya, hem de rezervuar özelliği göstermektedir. Benzer bir petrol sistemi, Alaşehir ve Bakırçay grabenlerinde bulunan Alaşehir ve Soma formasyonlarında görülmektedir. Bu çalışma kapsamında, Foça-Aliağa açıklarının hidrokarbon potansiyelinin ortaya çıkarılması için çok kanallı sismik yansıma verileri kullanılmıştır. Bu amaçla, 1978 ve 1985 yıllarında toplanmış olan, toplam 800 km uzunluğunda sismik veri analiz edilerek yorumlanmıştır. Ayrıca, çalışma alanında var olan tortul ve temel kayaların derinliği, yayılımı, uyumsuzluk yüzeyleri belirlenmiş ve hidrokarbon taşıması muhtemel yapılar ortaya çıkarılmıştır. Sismik veri, Bakırçay Grabeni'nin Çandarlı Körfezi içine uzandığını göstermektedir. Ayrıca, Foça Grabeni'nin uzanımı ve yapısı sismik verilerden ortaya konulmuş ve graben içerisinde Alt Miyosen çökellerinin varlığı belirlenmiştir. Aynı alanda, sismik veriler ve gravite verileri birlikte değerlendirilerek, bölgenin tabanaltı jeolojik yapısı ve basenlerin uzanım ve derinlikleri ortaya konulmuş ve haritalanan graben ve horstlar isimlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
International survey companies have explored the hydrocarbon potential of offshore Foça, Aliağa and Yeni Şakran, and then, Union Texas Turkey was drilled Foça-1 exploration well on Foça horst block, completed at 2220 meters as dry well. It is suggested that the petroleum potential of the region is generally defined by the Early Miocene lacustrine deposits, which indicate both source and reservoir rock characteristics. A similar petroleum system has been defined for Soma formation in Alaşehir and Bakırçay grabens. In this study, multi-channel seismic reflection data have been used to define the hydrocarbon potential of offshore Foça-Aliağa region. For this purpose, a total of 800 km seismic data collected in 1978 and 1985 have been analyzed and interpreted. In addition, the depth, distribution and unconformity of sedimentary rocks as well as unconformity surfaces were defined in the study area, and possible hydrocarbon traps have been defined. Seismic data indicates that Bakırçay Graben extends into the Çandarlı Gulf. In addition, structure of the Foça Graben was determined and the Lower Miocene sediments within the Foça Graben was described. Seismic and gravity data are evaluated together to obtain sub-surface geological structure and the extensions and depths of the basinal structures were determined, and the mapped graben and horst structures are defined.