Hodgkin lenfoma'da mikroçevre profilinin değerlendirilmesi
Evalution of microenvironment profile in hodgkin's lymphoma
  1. Tez No: 528764
  2. Yazar: MERVE KAKCI
  3. Danışmanlar: PROF. SEMRA PAYDAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç:Hodgkin lenfoma, tam kür sağlanabilen, malign bir hastalıktır. Ancak, hastaların %15-20 kadarında relaps veya nüks görülür. Klasik Hodgkin Lenfoma'da Reed-Stenberg hücreleri tümörü başlatır ve seyrek bulunur. Etrafında yoğun mikroçevre alanı bulunur. Mikroçevreyi oluşturan T ve B lenfositlerin rolü tam olarak patogenezde tanımlanamamıştır.T lenfosit fonksiyonlarını düzenleyen Programmed Death-1 (PD-1), Programmed Death Ligand-1 (PDL-1), Forkhead Box-3 (FOXP-3) ile B lenfosit fonksiyonunu gösteren granzim B'nin Hodgkin Lenfoma mikroçevresi ve prognozu ile ilişkili olduğuna dair önemli ipuçları saptanmıştır. Hastalar ve Yöntem: Çalışmada ÇÜTF Onkoloji Bilim Dalında Hodgkin Lenfoma tanısı alan ve tedavi edilen hastalardan 62'si çalışma grubunu oluşturdu. Hastaların klinik ve demografik özellikleri ile klinik, demografik ve laboratuvar verileri gözden geçirildi. Mikroçevre biyolojisine yönelik PD-1, PDL-1, FOXP-3 ve Granzim B uygun antikorlarla immunhistokimyasal olarak çalışıldı; ekspresyon tümör hücresi ve mikroçevrede ayrı ayrı değerlendirilerek bilinen prognostik parametrelerle kıyaslandı. İstatistiksel analizler, SPSS 22.0 paket programları ile yapıldı. p değerinin
Özet (Çeviri)
Purpose: Hodgkin's Lymphoma is a curable malignant disease. However, in 15-20% of patients, the disease recurs or becomes refractory. RS cells are rare in histopathological specimens and initiate the malignancy. There is dense microenvironment around it. However, the role of T and B lymphocytes that constitute the microenvironment has not been exactly defined. Significant clues have been found between prognosis and expression of Programmed Death-1 (PD-1), Programmed Death Ligand (PD-L1), GRB and Forkhead Box3 (FOXP3) which are regulating T and B lymphocyte functions. Patients and Methods: Sixty-two patients diagnosed with Hodgkin's Lymphoma treated at the Department of Oncology in Çukurova University included in the study. Clinical, demographic and laboratory data of the patients were reviewed. PD-1, PDL-1, FOXP-3 and Granzim B were studied with appropriate antibodies immunohistochemically. Expression analysis performed on tumor cell and microenvironment separately and compared with known prognostic parameters. Statistical analysis performed with SPSS 22.0 software programs. p value