Adana'da bir inşaat firmasında çalışanların iş kazaları, yaşam kalitesi, iş tatmini ve iş stresi ilişkilerinin araştırılması
Research of occupational accidents, quality of life, job satisfaction and work stress relations among employees in A construction work in Adana
  1. Tez No: 528765
  2. Yazar: EMİNE ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET AYTAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Adana'da Bir İnşaat Firmasında Çalışanların İş Kazaları, Yaşam Kalitesi, İş Tatmini ve İş Stresi İlişkilerinin Araştırılması Giriş ve Amaç: Çalışma ortamından kaynaklı olumsuz koşullar iş kazası, iş stresi, iş doyumsuzluğu yaşanmasına neden olmakta, aynı zamanda yaşam kalitesini de etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı, Adana'da bir inşaat firmasında iş kazaları, iş doyumu, iş stresi ve yaşam kalitesi düzeylerinin belirlenmesi ve etkileyen faktörlerin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipteki bu araştırma 2017 yılı Haziran-Aralık tarihleri arasında 326 kişiye uygulandı. Veriler 57 soruluk bir anket formu, Minneseto İş Doyum, İsveç İş Yükü-Kontrolü, Yaşam Kalitesi ölçekleri kullanılarak toplandı. Veri analizinde t testi, One-way ANOVA testi, Mann-Whitney U testi, Kruskall-Wallis testi, Pearson Korelasyon analizleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Research of Occupational Accidents, Quality of Life, Job Satisfaction and Work Stress Relations Among Employees in a Construction Work in Adana Introduction and purpose: Negative conditions originating from the working environment cause occupational accidents, job stress and job dissatisfaction and at the same time affect the quality of life. The aim of this study is to investigate the factors affecting job satisfaction, job satisfaction, job stress and quality of life in a construction company in Adana. Materials and Methods: This cross-sectional study was applied to 326 people between June and December 2017. The data were collected using a questionnaire of 57 questions, Minneseto Job Satisfaction, Swedish Work Load-Control, Quality of Life scales. One-way ANOVA test, Mann-Whitney U test, Kruskall-Wallis test and Pearson's correlation analysis were used for data analysis.