Soğuk derzin betonun mekanik özelliklerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of cold joint on the mechanical properties of concrete
  1. Tez No: 528777
  2. Yazar: ABDULHALİM ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DR. SÜLEYMAN KAMİL AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Soğuk derz, betonun safhalar halinde ara verilerek dökülmesi durumunda, iki dökümün birleşim yerinde oluşan birleşme yetersizliği olarak tanımlanır. Bu çalışmada, deneysel olarak soğuk derzin betonun basınç ve eğilme dayanımı üzerine etkileri araştırılmıştır. Deneysel çalışmalar TS EN 206-1 standardına göre üretilen C25 sınıfındaki beton numuneleri üzerinde gerçekleştirilmiştir. 150x300 mm boyutlarında silindir, 150x150x150 mm boyutlarında küpler ve 100x100x500 mm boyutlarında prizma şeklinde hazırlanan beton numunelerde yarı dolu, 45° ve 90° açılarda soğuk derz oluşturulmuştur. Numunelerin yarısı dökülüp 24 saat beklenerek soğuk derz oluşturulmuş daha sonra kalan yarısı dökülerek deney numuneleri elde edilmiştir. Hazırlanan bu numuneler üzerinde basınç ve eğilme dayanım deneyleri gerçekleştirilmiş. Elde edilen sonuçlara göre eğilme dayanım deneylerinde 45° açıyla oluşturulan soğuk derzli betonlar 90° açıyla oluşturulan soğuk derzli betonlara göre daha yüksek dayanım değerleri vermiştir. Bu yapılan aynı deneyler çift bileşenli epoksi esaslı aderans artırıcı sürülerek de yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The cold joint is defined as the failure of the concrete formed in the joint of the two castings in the event of concrete being poured in stages. In this study, the effect of cold joint on pressure and flexural strength of the concrete was investigated experimentally. The experimental studies were carried out on concrete samples of class C25 produced according to TS EN 206-1 standard. 150x300 mm cylinders, 150x150x150 mm cubes and 100x100x500 mm prism in the form of concrete samples prepared semi-full, 45 ° and 90 ° angled cold joint was created. Half of the samples were spilled for 24 hours to form a cold joint, then the remaining half was poured and test specimens were obtained. Pressure and flexural strength tests were carried out on these samples. According to the obtained results, cold jointed concrete formed at 45 ° angle in bending strength tests gave higher strength values compared to cold jointed concrete formed at 90 ° angle. These experiments were carried out by using a two-component epoxy based adherence enhancer.