Bursa ve çevresinde yayılışı olan Taraxacum F.H. Wigg. (Asteraceae) türleri üzerinde taksonomik araştırmalar
Taxonomically researches on Taraxacum F.H. Wıgg. (Asteraceae) species distributed in and around Bursa
- Tez No: 528776
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL KUŞAKSIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, Bursa ve çevresinde yayılış gösteren Taraxacum F.H. Wıgg. (Asteraceae) türlerinin morfolojik, anatomik ve palinolojik özellikleri araştırılmıştır. Bursa ve çevresinde 3'ü endemik olmak üzere 7 Taraxacum türü yayılış göstermektedir. Bu taksonlar; Taraxacum turcicum Soest, T. pseudobrachyglossum Soest, T. serotinum Poir., T. minimum Heldr. ex Nyman, T. hyberniforme Soest, T. aznavourii Soest, T. buttleri Soest türleridir. Çalışmanın morfoloji bölümünde taksonların gövde, yaprak, çiçek, meyve özellikleri belirlenmiş, fotoğrafları çekilmiş ve deskripsiyonları hazırlanmıştır. Anatomik çalışmalarda gövde enine, yaprak enine ve yüzeysel kesitler alınarak anatomik özellikleri belirlenmiştir. Ayrıca kesitlerin fotoğrafları çekilerek çalışmaya eklenmiştir. Yapılan palinolojik çalışmalarda, polenler orta büyüklükte, monad, polen tipi trizonokolporattır. T. turcicum, T. pseudobrachyglossum, T. minimum, T. aznavourii ve T. buttleri türlerinin polen şekli prolat-sferoidal, T. serotinum ve T. hyberniforme türlerinin polen şekli prolat-sferoidal, oblat-sferoidal olarak saptanmıştır. Türlerin polen ornamentasyonu echinatae olduğu tespit edilmiştir. Polenlerin ışık mikroskobunda fotoğrafları çekilerek çalışmaya ilave edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, morphological, anatomical and palynological features Taraxacum F.H. Wıgg. (Asteraceae) species which have a widespread in and around Bursa. There are 7 Taraxacum species, 3 species of which are endemic. These taxa; Taraxacum turcicum Soest, T. pseudobrachyglossum Soest, T. serotinum Poir., T. minimum Heldr. ex Nyman, T. hyberniforme Soest, T. aznavourii Soest, T. buttleri Soest. In the morphology section of the study, stem, leaf, flower and fruit characteristics of the taxa were determined, photographs were taken and their descriptions were prepared. In anatomical studies, anatomical features of stem and leaf cross and surface sections were determined. In addition, photographs of the sections were added to the study. In the palynological studies, pollen is a medium size, monad, pollen type trizonocolporate. The pollen shape of T. turcicum, T. pseudobrachyglossum, T. minimum, T. aznavourii and T. buttleri prolate-spheroidal, T. serotinum and T. hyberniforme pollen shape of prolat-spheroidal, oblat-spheroidal. The polen ornamentation of these species was determined to be echinate. The pollen was photographed in the light microscope and ıllustrated to the study.