Kesme bölgesindeki soğuk derzin kirişlerin tasarım kapasitesine etkisinin deneysel olarak araştırılması
Experimental investigation of the effect of cold joint on the design capacity of beams in the shear zone
  1. Tez No: 707021
  2. Yazar: HEDİYE GÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN KAMİL AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Betonarme taşıyıcı elemanların yapım aşamasında beton dökümünün kolon kiriş gibi birbiriyle bağlantılı yapı elemanlarının tek parça halinde yapılması ya da dökülmesi gerekmektedir. Fakat çeşitli aksaklıklardan dolayı beton dökümünün yarım kaldığı durumlarda soğuk derz denilen ek yerleri meydana gelmektedir. Soğuk derz, betonun farklı zamanlarda dökümünün gerçekleşmesinden dolayı beton ara yüzünde aderans zayıflığının oluşmasına sebep olan bir imalat hatasıdır. Betonarme yapılarda meydana gelen bu soğuk derz yerlerinde oluşacak davranışın belirlenmesi önemlidir. Bu çalışmada, kesme bölgesindeki soğuk derzin kirişlerin tasarım kapasitesine etkisinin deneysel olarak araştırılarak belirlenmesi amaçlanmıştır. Yapılan deneysel çalışmada sekiz adet dikdörtgen kesitli betonarme kirişe iki noktadan tekil yük uygulanarak, kirişlerin eğilme altındaki davranışları incelenmiştir. Bu doğrultuda toplamda iki adet referans numuneleriyle birlikte sekiz adet C20/25 beton sınıfında 150x300x3000 mm olmak üzere, farklı derz açısına ve derz yüzeyine uygulanan ilave donatıya sahip kiriş numuneleri laboratuvarda hazırlanmıştır. Hazırlanan kirişlere dört noktalı eğilme deneyi uygulanmıştır. Yük ve deplasman değerleri incelenerek farklı derz açısına ve derz yüzeyine uygulanan ilave donatıya sahip soğuk derzin kirişlerin davranışına olan etkisi karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
During the construction phase of reinforced concrete load-bearing elements, concrete casting must be done or poured in one piece of interconnected structural elements such as column beams. However, in cases where the concrete pouring is left unfinished due to various problems, joints called cold joints occur. Cold joint is a manufacturing defect that causes adherence weakness at the concrete interface due to the pouring of concrete at different times. It is important to determine the behavior that will occur in these cold joints in reinforced concrete structures. In this study, it is aimed to experimentally investigate the effect of cold joint on the design capacity of beams in the shear zone. In the experimental study, a single load was applied to eight rectangular reinforced concrete beams from two points, and the behavior of the beams under bending was investigated. In this direction, together with two reference samples in total, eight beam samples of 150x300x3000 mm in C20/25 concrete class, with different joint angles and additional reinforcement applied to the joint surface, were prepared in the laboratory. A four-point bending test was applied to the prepared beams. By examining the load and displacement values, the effect of cold joint with different joint angle and additional reinforcement applied to the joint surface on the behavior of the beams was compared.