Örgütsel adalet, örgütsel anomi ve örgütsel güven arasındaki ilişki: Otel işletmelerinde bir araştırma
The relationship between organizational justice, organizational anomie and organizational trust: A study on hotels
  1. Tez No: 528799
  2. Yazar: ÖMER EMRE ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCAN YAVUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Örgütsel adalet, örgütsel güven ve örgütsel anomi arasındaki ilişkileri ortaya koymayı amaçlayan bu araştırmada; örgütsel güvenin örgütsel anomiye etkisi, örgütsel adaletin örgütsel güven ve örgütsel anomiye etkisi ve ayrıca örgütsel adaletin örgütsel anomiye etkisinde örgütsel güvenin aracılık rolü incelenmiştir. Bu amaca yönelik olarak Antalya'da faaliyet gösteren beş yıldızlı otel işletmelerinde çalışan kişilerden anket tekniği ile veri toplanmış ve 824 anket değerlendirmeye alınmıştır. Betimsel istatistikler için frekans analizi, değişkenler arasındaki ilişkileri ortaya koymak için de basit doğrusal, çoklu ve hiyerarşik regresyon analizleri gerçekleştirilmiştir. İşgörenlerin örgütsel adalet, örgütsel anomi ve örgütsel güven ölçeklerindeki ifadelere verdikleri cevapların ortalamalarının orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. İşgörenlerin örgütsel adalet algılarının örgütsel güven düzeylerini pozitif ve anlamlı olarak, örgütsel anomi düzeylerini ise negatif ve anlamlı olarak etkilediği, örgütsel güven algılarının ise örgütsel anomi düzeylerini negatif ve anlamlı olarak etkilediği saptanmıştır. Ayrıca, örgütsel adaletin örgütsel anomiye etkisinde örgütsel güvenin kısmı aracılık rolü oynadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research which aims to reveal the relations between organizational justice, organizational trust and organizational anomie; The effect of organizational trust on organizational anomie, the effect of organizational justice on organizational trust and organizational anomie, and the role of organizational trust in the organizational justice effects on organizational anomie have been examined. For this purpose, data were gathered from the questionnaire technique of the people working in five star hotel companies operating in Antalya and 824 questionnaires were taken into consideration. Frequency analysis for descriptive statistics, simple linear, multiple and hierarchical regression analyzes were performed to reveal the relationships between variables. It was determined that the average of the responses of the employees to the statements of organizational justice, organizational anomie and organizational trust were moderate. It was found that employees' perceptions of organizational justice effect their trust levels positively and significantly, and it effects organizational anomie levels negatively and significantly, and organizational trust perceptions effects organizational anomaly levels negatively and significantly. Moreover, It has been reached that organizational trust plays a partial mediating role in the effect of organizational justice to the organizational anomie.