Tourism sector and its impact on economic development in Sulaymaniyah province: An economic study of the period 2007–2016
Turizm sektörü ve Sulaimaniyah ilinde ekonomik kalkınma üzerindeki etkisi: 2007–2016 dönemi için ekonomik bir çalışma
- Tez No: 528798
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZDAR KİRACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Turizm, Economics, Tourism
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çalışmanın amacı, turizm sektörünü ve Süleymaniye vilayetinin ekonomik kalkınması üzerindeki etkisini incelemektir. Bu amaca ulaşmak için çalışma iki farklı veri türü kullanmıştır. Bunlardan ilki resmi kayıtlar ve ikincisi Sulaimaniyah ilindeki turizm otoriterine uygulanan bütün pupulasyon olan 36 anket formudur. Bu çalışmanın hipotezlerini sınamak için kullanılan analitik metod ile elde edilen bulgular, turizm sektörünün bölgede bir ekonomik potansiyele sahip olduğunu ve bu potansiyelin kritik makroekonomik hedeflerine ulaşmada önemli bir rol oynayabileceğini göstermektedir. Çalışma Sulaimaniyah vilayetindeki doğal güzelliğin turistleri çektiğini tespit etmiştir. Araştırma, turizm sektörü gelişimi ile Süleymaniye'deki turistleri çekme potansiyeli arasında anlamlı bir ilişki bulmaktadaı. Turizm sektörünün ekonomik kalkınmaya katkısı, Sulaimaniyah'daki turizm yetkililerinin perspektifinden % 65.2'dir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to examine the tourism sector and its impact on economic development in Sulaimaniyah province. For this purpose, the study collected two different types of data, first one official records, and second through questionnaire forms which distributed among 36 survey sample to the tourism authority in Sulaimaniyah province as a study population. The analytical method employed to examine the study hypotheses, the study realizes that the tourism sector has an economic potential in the region and might play a significant role in reaching the critical macroeconomic objectives of macroeconomic development. The study identified that the natural beauties in Sulaimaniyah province attracts tourists. The study found a significant correlation between the tourism sector development and potential to attract tourists in Sulaimaniyah. Tourism sector impact to contribute to economic development is 65.2% from the perspectives of tourism authorities in Sulaimaniyah.