The ideal hero of Friedrich Wilhelmn Nietzsche and James Joyce: A comparative study
Friedrich Wilhelm Nietzsche ve James Joyce'un ideal kahramanı: Mukayeseli bir çalışma
  1. Tez No: 528801
  2. Yazar: KANI GHAZI ABDALLA AL-SALIHI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN GÖRMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez, edebiyat tarihinin iki önemli ismi olan Friedrich Wilhelm Nietzsche ve James Joyce arasındaki“ideal kahraman”kavramını ifade etmelerindeki benzerlikleri ve farklılıkları göstermek için karşılaştırmalı bir analiz yapmayı amaçlamaktadır. Nietzsche, felsefe tarihinin en önemli isimlerinden birini temsil ederken, Joyce İrlandalı ünlü yazarlardan biri olarak kabul edilir. Her iki yazarın ideal kahraman kavramını açıklığa kavuşturmak ve modern entelektüellerin tasvirlerine ışık tutmak için benzerlikler ve farklılıklar tüm boyutlarıyla analiz edilmiştir. Karşılaştırmanın sonuçları, her iki yazarın ideal kahraman tanımları yanı sıra benzerlikleri ve farklı yönlerini ortaya koymaktadır. Her iki yazar sıra dışı ve geleneksel olmayan kahraman tiplerini tercih eder, ancak Nietzsche felsefi düşünceye dayalı bir anlam yüklerken Joyce kahraman figürünü tanımlarken yoğun bir edebi üslup kullanır. Her iki yazarın kahraman figürü modern kahraman türü olan anti-kahraman tipolojisi ile uyumludur. Kahramanların eylemleri idealist ve sosyal değerler noktasında zaman zaman eleştirilmektedir ancak bu kahramanlar toplumdan kaçıyor gibi görünse de aslında derin bir arayış içerisinde oldukları iddia edilir. Bu tez dört ana bölüm halinde sınıflandırılmıştır. İlk bölüm, kavramsal çerçeveyi ve kahraman tanımını ortaya koymaktadır. İkinci bölüm Nietzsche felsefesine ve ideal kahraman hakkındaki fikirlerine ışık tutmaktadır. Üçüncü bölüm, James Joyce'un bu konulara yaklaşımını incelemektedir. Dördüncü bölümde ise her iki yazarın kahraman kavramı etrafında karşılaştırmalı bir analizinin yapılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to make a comparative analysis between two important names in the history of literature Friedrich Wilhelm Nietzsche and James Joyce to show the similarities and differences in their expressing the concept of ‗the ideal hero'. Nietzsche represents one of the most important names in the history of philosophy while Joyce is considered as one of the famous Irish authors. The similarities and differences are fully analysed to clarify the concept of ideal hero of both writers and to shed light on the portrayals of modern intellectuals as well. The results of the comparison reveal that both writers have some similarities as well as differences in identifying ideal hero. On one hand both figures opt for unusual and untraditional hero types; on the other hand Nietzsche installs a thoughtful philosophical meaning whereas Joyce prefers an intensive literary style in describing the hero figure. The hero figure of both authors is in line with the anti-hero typology, the modern hero type. Both heroes' acts are criticized due to the ideal quest in their approach and social values. Therefore, this hero seems to escape from the society, but in fact he is seen to be in a deep quest. This thesis is classified into four main chapters. The first chapter exposes the conceptual framework and the definition of the hero. The second chapter sheds light on Nietzschean philosophy and his ideas on the ideal hero. Chapter three peruses James Joyce's perspective on the same subjects. Chapter four is dedicated to make a comparative analysis of both writers around the concept of hero.