Estetik kullanımdan sağlık amaçlı kullanıma korsenin evrimi
Evaluation of corset from the use of esthetic into healthcare purpose
- Tez No: 528804
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNEM BUDUN GÜLAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Yapılan araştırma; geçmişten günümüze kadar gelen korse kullanımlarını inceleyerek, gelecekteki estetik, görsel ve sağlık konularının geliştirmesi ve yenilik kazandırılması üzerinedir. Çalışmada korse, fonksiyonel bir iç giysi olarak yaygınlaştırılmıştır. Desen, kumaş ve tasarım açısından gelişimi sağlanarak sağlık yönününde de daha etkili kullanımı sağlanmıştır. Tez araştırmasında korsenin geçmişten günümüze kadar gelen tüm korse ürünlerini kapsamaktadır. Var olan korse tasarımlarından yola çıkarak yapılacak ürün geliştirme çalışmalarında; hem sağlık hem de estetik açıdan yararlı olması planlanan en uygun tasarım oluşturulmuş ve ürün haline getirilmiştir. Korse denildiğinde aklımıza birkaç beden küçültme ve tarihte kadınlar üzerindeki güzellik rekabeti gelmektedir. Kadınların güzellik için sımsıkı organlarını kıracak seviyede korse kullanımları olmuştur. Günümüzde korsenin yararlı mı yoksa zararlı mı olduğuna dair sorular devam etmektedir. Ancak korsenin doğru kullanım sonucu önemli sağlık sorunlarını giderici taraflarının da olduğu bilinmektedir. Yapılan araştırma sonucunda günümüzde sağlık amacıyla kullanılan korselerde tasarım eksiklikleri görülmüştür. Bu bağlamda korselerin estetik ve kumaş özellikleri geliştirilmiş yeni tasarım oluşturularak korse numune üretimi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research conducted is about to improve and bring innovation to the aesthetic, visual and health issues for the corsets in the future, by examining the daily use of corsets from the past to present. Within the research, corset was spread as a functional underwear. It's usage has been made more efficient about health by providing improvement in terms of design, fabric and design. The study includes all corset products from the past to the present. Within the product development studies emerged existing corset designs; the most suitable design that is planned to be useful in terms of both health and aesthetics, has been created and produced as a product. When corset is mentioned, its's perceived as reducing the body size and beauty competition over women in history. Women used corsets at a tight-fitting level which harmed their organs. Today, there are still questions about corsets if they are beneficial or harmful. However, it is known that corset can heal important health issues in case of correct usage. As a result of the research, it's found out that there are design deficiencies in the corsets being used today. In this context, a sample corset produced by creating a new design with improved aesthetic and fabric properties.