Resim-İş eğitimi anabilim dalı öğrencilerinin güncel sanat yaratım süreçlerinde beden kullanımının rolü
The role of body usage in the contemporary artworks created by art education department students
- Tez No: 528832
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 313
Özet
Günümüz sanatı değişimin hızla yaşandığı 21. yüzyıl ortamında sürekli olarak farklılaşmakta, yeni anlamlar kazanmakta ve geçmişe nazaran anlaşılması daha güç bir hale gelmektedir. Birey, sanatın bu yeni dili karşısında anlam ve kavram kargaşası yaşamakta olup bu bağlamda kendisine çağın gerekliliklerini karşılayacak alternatif sanat öğretimi yöntemleri aramaktadır. Sanat eğitimi de günümüz sanatın bu kaotik durumuna ilişkin kendini günden güne yenilemekte, yeni eğitim yöntemleri ve yaklaşımları ile donatmaktadır. Araştırma bu düşünceden hareketle sanat eğitimi alan lisans öğrencilerinin güncel sanat yaratım süreçlerinde kendi bedenlerini kullanarak günümüz sanatına dahil olmaları, özgün eserler ortaya çıkarabilmeleri, güncel sanat eserlerine ilişkin görsel okuryazarlıklarını geliştirebilmeleri ve derse yönelik tutumlarını ortaya çıkarmak ve değerlendirmek amacı ile oluşturulmuştur. Araştırma, 2016–2017 eğitim-öğretim yılı, bahar dönemi, Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-iş Eğitimi Anabilim Dalı 4. Sınıf“Seçmeli IV (Deneysel Atölye II) ”dersini alan toplam 14 öğrenciden seçkisiz atama ile seçilen 9 kişilik bir grup öğrenci ve dersi yürüten araştırmacının katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın hem doğasına uygunluğu hem de içeriğiyle örtüştüğü için ilgili ders seçilmiştir. Araştırmanın verileri 2016-2017 eğitim-öğretim yılının bahar döneminde 22 Şubat 2017-24 Mayıs 2017 tarihleri arasındaki 12 haftalık süre zarfında toplanmıştır. Bu süreçte araştırmanın amacına yönelik tasarlanan iki etkinlik gerçekleştirilmiştir. Bu araştırma nitel araştırma modellerinden eylem araştırması deseni ile tasarlanmıştır. Ayrıca araştırma; eylem araştırmasının“uygulayıcının aynı zamanda araştırmacı olduğu”yaklaşımda yürütülmüştür. Bu araştırmada; kişisel bilgi formu, yarı yapılandırılmış öğrenci görüşme formları, araştırmacı günlükleri, öğrenci günlükleri, öğrencilerin sanatsal çalışmaları ve araştırma sürecine ait video kamera kayıtları veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Veriler; nitel verilerin analizinde kullanılan NVivo 10 programında içerik analizi tekniği kullanılarak çözümlenmiştir. İçerik analizinde, elde edilen veriyi açıklayacak kavramlara ve ilişkilere ulaşmak amaçlanmaktadır. Elde edilen tüm bulgular araştırmanın alt amaçları çerçevesinde yorumlanmış ve yine aynı amaçlar doğrultusunda bulgulardan sonuçlara ulaşılmıştır. Sonuçlardan yola çıkılıp ilgili literatürdeki araştırmalar ile karşılaştırılarak tartışılmış ve sonrasında kuramcılara ve uygulamacılara yönelik öneriler ortaya atılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen önemli sonuçlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir: Öğrenciler, güncel sanat yaratım sürecinde beden kullanımına yönelik hazırlanan ders içeriği kapsamında farklı malzeme kullanımlarına fırsat veren, özgünlüğün desteklenerek yaratıcılıklarının ortaya çıkarıldığı ve bilginin farklı alanlara transfer edip kalıcılığının sağlandığı bir ders süreci yaşamışlardır. Bunun yanında öğrenciler, yapmış oldukları beden merkezli aksiyon çalışmalarının üretim sürecinde bedenlerinin sanatsal farkındalığına ilişkin olumlu kazanımlar elde etmiş ve seçmiş oldukları konulara ilişkin yoğunlaşıp farklı fikirler ortaya koyabildikleri bir süreç yaşamışlardır. Ayrıca öğrencilerde, etkinlik kapsamında beden merkezli öğrenmiş oldukları uygulama ve teknikleri gelecekteki öğretmenlik mesleğinde uygulama istekleri doğmuştur. Bunun yanında araştırmanın sonucundan öğrencilerin güncel sanata ilişkin gerekli teorik bilgiye sahip olmadıkları için uygulamaya dönük sorunlar yaşadığı ortaya çıkmıştır. Bu sorunların giderilmesi noktasında görsel sanatlar eğitimi veren kurumlarda teorik ve uygulamalı olarak bütünleşik bir şekilde güncel sanat içerikleri derslere yer verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Art today in the environment of 21st century where the change is experienced rapidly, constantly differentiates, gains new meanings and is getting hard to understand compared to the past. One experiences contradiction in terms and meaning against this new language of art and seeks for alternative art education that fulfils the necessities of the time. Art education also renovate itself regarding this chaotic state of today's art, adding new education techniques and approaches. This study, from this point of view, is put together to evaluate the bachelors of art in terms of adding themselves into today's art by using their own bodies in contemporary art creating processes, and to reveal the improvement possibilities of their visual literacy and attitudes towards classes. The study is executed among 9 out of 14 students who are selected by random assignment and took the 4th year's“Elective IV (Experimental Workshop II)”class at Gazi University Gazi Education Faculty Art Education Program under the Department of Education of Fine Arts in 2016-2017 Spring Term. Selected class is chosen for its compatibility with the nature and the context of the study. The data is collected the in 12 weeks between 22 February 2017 and 24 May 2017. During this process, 2 event designed for the purpose of the study are executed. This study is designed by activity research pattern, one of qualitative research models. Besides, the study is executed with the approach of“executioner is also the researcher”. Data collecting tools of this study are personal information forms, semi-structured students interview forms, researcher's diaries, students' diaries, art works of the students and video camera recordings regarding the research process. The data is analysed through content analysis technique by using NVivo 10 computer program which is used for qualitative data analysis. Content analysis aims to reach the concepts and relations that could explain the collected data. All findings are interpreted within the frame of sub-goals of the study and with the same goals, the results are reached from the findings. The results are discussed among with the other studies in literature, and then some suggestions regarding the theorists and executioners are given. Some key results of the study are as follows: Students experienced a class process that enable them to use different materials within the class content that is prepared for body usage in the process of contemporary art creating, that supports originality, reveals their creativity, and that transfers the knowledge to different areas, thereby secures its permanence. Furthermore, the students experience a process that have some positive gains regarding their bodies' artistic awareness in the process of production of body-centred action works, and come up with different ideas by concentrating their chosen topics. In addition, students begin to have the urge to use the body-centred techniques and practices that they learned in their future teaching positions. The study reveals that the students have some problems regarding the practice due to their lack of necessary theoretical knowledge of contemporary art. It is suggested by this study to sweep these problems away that the institutions of visual arts education should add classes that integrates both theoretical and practical contemporary art contents to their teaching programmes.