Cinsiyet ayrımcılığının ve cinsiyete dayalı nepotizmin çalışan performansı üzerindeki etkisi
The effect of gender discrimination and gender based nephotism on employee performance
  1. Tez No: 528857
  2. Yazar: İREM ÜSTÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKUT ALTINDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu yüksek lisans tezinde anket çalışmasına dayalı olarak seçilen bazı kamu ve özel sektör finans kuruluşlarının örneklem grupları esas alınmak suretiyle cinsiyet ayrımcılığı ve cinsiyete dayalı nepotizmin çalışan performansına ne ölçüde etki ettiğinin araştırılması hedef alınmıştır. Literatürde nepotizm ve çalışan performansını etkileyen unsurlar ile ilgili yapılan araştırma sayısı çok fazla değildir. Cinsiyet ayrımcılığı ve cinsiyete dayalı nepotizm konuları ise yakın geçmişte araştırılmaya başlanmış ve üzerine yapılan araştırmaların arttığı, popülerlik kazanan konulardır. Ancak literatürde cinsiyet ayrımcılığı ve cinsiyete bağlı nepotizmin çalışan performansını aynı anda ölçümlemeye çalışan çalışmalar bulunmamaktadır. Bu amaçla, çalışma konusu olarak belirlenen cinsiyet ayrımcılığı ve cinsiyete bağlı nepotizmin çalışan performansı üzerindeki etkisinin sonuçlarını görebilmek için 39 sorudan ve üç bölümden oluşan, yedili Likert tutum ölçeğinin kullanıldığı bir anket uygulanılmıştır. Anket kamu ve özel kuruluşlarda çalışan 306 çalışana uygulanmıştır. Analiz sonuçlarında özellikle cinsiyet ayrımcılığının ve cinsiyete dayalı nepotizmin çalışan performansı üzerinde doğrudan ve kayda değer bir şekilde negatif yönde etkili olduğu gözlemlenmiştir. Diğer bağımsız değişkenlerin çalışan performansı üzerinde herhangi bir etkisine rastlanmamıştır. Ortaya çıkan sonuçlar doğrultusunda araştırmanın sonuçları tartışılmış, hem akademisyenlere hem de yöneticilere önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this postgraduate thesis, we target to evaluate the effects of nepotism, gender discrimination and nepotism related to gender discrimination on employees' working performances based on sample surveys of selected some both public and private sector finance organizations. In literature, there are no so much researches related factors which effects employees working performances and gender discrimination. On the other hand gender discrimination and nepotism related gender discrimination became more popular current and the research are increasing day by day. However we have not witness the research which evaluates the effects of gender discrimination and nepotism related gender discrimination which effects employees' working performances at the same time. To see the consequences of discrimination and nepotism related gender discrimination which effects employees' working performances study, survey which contains 39 questions, three chapters and Seven Likert attitude scales has been prepared. Survey have been applied to 306 employees working in private sector and public financial organizations. In results of survey, we observe the negative and direct influences of discrimination features which effects structure on employees' working performances. Other independent variable like workplace romance were found to have no effects on employees' working performances. The results of research have been discussed in the direction of survey results and some suggestion have been made to academicians and managers.