Lise öğrencilerinin gündelik sıkıntıları ve başa çıkma stratejilerinin incelenmesi
The investigation of daily hassles and coping strategies of high school students
- Tez No: 528878
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE ŞINGIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma lise öğrencilerinde gündelik sıkıntı ve başa çıkma stratejileri arasındaki ilişkinin ve her ikisinin de ayrıca çeşitli değişkenler (cinsiyet, sınıf düzeyi, yaş, okul türü, algılanan ekonomik durum) açısından incelendiği betimsel bir çalışmadır. Araştırma grubu 2015-2016 eğitim öğretim yılı içerisinde Bolu ili Gerede ilçesinde farklı liselerde öğrenim gören 306'sı kız ve 238'i erkek olmak üzere 544 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada başa çıkma stratejileri ve gündelik sıkıntıları belirlemek için“Başa Çıkma Stratejileri Ölçeği Kısa Formu”,“Gündelik Sıkıntılar Ölçeği”ve araştırmacı tarafından düzenlenen“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizinde gündelik sıkıntılar ve başa çıkma arasındaki ilişkide Spearman Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Veriler normal dağılım göstermediği için nonparametrik yöntemler kullanılmıştır. Gündelik sıkıntılar ve başa çıkma ile cinsiyet gibi ikili grup karşılaştırmalarında Mann-Whitney U testi; yaş, sınıf, okul türü, algılanan ekonomik durum gibi üç ve daha fazla grup karşılaştırmalarında Kruskall-Wallis H testi analizi kullanılmıştır. Araştırmada gündelik sıkıntılar ve başa çıkma arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Aile ve arkadaşlar ile ilgili gündelik sıkıntılarda olumsuz başa çıkma stratejileri ön plana çıkarken, öğretim yaşamı ve geniş çevre ile ilgili gündelik sıkıntılarda hem olumlu hem olumsuz başa çıkma stratejilerinin kullanıldığı görülmüştür. Gündelik sıkıntıların genel olarak yaş ve sınıf düzeyi düştükçe azaldığı, farklı okul türlerinde arkadaş ve öğretim yaşamı ile ilgili gündelik sıkıntılarda farklılıklar olduğu, aile ile ilgili gündelik sıkıntıların kadınlarda erkeklere göre daha az görüldüğü, aile ve toplam gündelik sıkıntıların ise algılanan gelir durumu düşük olanlarda diğerlerine göre daha yüksek olduğu bulunmuştur. Yaş, sınıf, okul türü, algılanan gelir durumu, cinsiyet değişkenleri açısından kullanılan başa çıkma stratejileri farklılık göstermekle birlikte toplam başa çıkma stratejileri puanlarının kadınlarda daha yüksek, alt sınıflarda daha düşük olduğu, genel olarak yaş düzeyi arttıkça bazı başa çıkma stratejilerinin daha fazla kullanıldığı, okul türleri arasında yalnızca madde kullanımı ve dine yönelme açısından farklılığın olduğu, algılanan gelir durumu çok iyi olanlarda mizahi yaklaşım ve madde kullanımının daha fazla olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research is a descriptive study that the coping strategies and daily hassles in various variables such as gender, class, age, school type, economical status which are perceived by the students and the relation between the coping strategies and daily hassles of the high school students were analyzed. The study group consisted of 544 students, 306 of them were female and 238 of them were male, attending to different high schools in the town of Gerede in Bolu in 2015-2016 educational year. Coping Strategies Scale Short Form, Daily Hassles Scale and the Personal Information Form designed by the researcher were used to identify the coping strategies and daily hassles in the research. Spearman correlation analysis were used to identify the relations between the coping and daily hassles in the analysis of data. Nonparametric methods were used because the data didn'nt distribute normal. Mann-Whitney U test were used in comparison of the binary groups such as the coping, daily hassles and gender. On the other hand, Kruskall – Wallis H test analysis were used in the comparison of the three or more groups such as age, class, school type, economical status regarded by the student. In the research, it was found that there was a positive relation between the coping and daily hassles. It has been seen that the negative coping strategies had an effect upon the daily hassles such as family and friend relationships, whereas both positive and negative coping strategies had an effect upon the daily hassles such as educational background and a wide circle of friends. It was found that the daily hassles was generally low when the level of age and class was decreased. Also, there are differences in various school types with the daily hassles such as a circle of friends and educational background. The daily hassles with family were less among the females. All daily hassles with family were more among those who had a lower income regarded by the student. Besides the differences in the coping strategies in age, class, school type, income status regarded by the student, and gender variables, it was found that the total points of coping strategies were more among the females and less among the lower classes. Also, it was found that some strategies of coping were used more when the level of age was generally increased. There were differences related to the religion and use of drugs among the school types and also it was found that the sense of humour and use of drugs were more among those who had a higher income status regarded by the student.