Bazı önemli tıbbi bitkilerin antioksidan, antimikrobiyal ve antikanser etkilerinin araştırılması
The investigation of antioxidant, antimicrobial and anticancer effects of some importance medical plants
  1. Tez No: 528877
  2. Yazar: RABİA TOP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ ERDEN, PROF. DR. KEMAL BÜYÜKGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bitkiler binlerce yıldır birçok hastalığın tedavisi amacıyla kullanılmaktadır. Buna ek olarak modern eczacılıkta birçok bitki bileşiği ilaç hammaddesi veya yeni ilaçların yapımında önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmada tıbbi öneme sahip kudret narı (Momordica charantia), pepino (Solanum muricatum) ve altın çilek (Physalis peruviana) bitkilerinden toplanan meyvelerin toplam fenolik içeriğine ek olarak antioksidan, antimikrobiyal ve antikanser etkileri in vitro ortamda araştırılarak, bu türlerin biyolojik etkinliklerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu kapsamda öncelikle her üç bitki örneği %80'lik etanol içerisinde 1:10 (g/ml) oranında homojenize edildi ve daha sonra çözücüsü uçurularak, kalan özüt 10 ml fosfat tamponu içerisinde hazırlanarak stok örnek olarak muhafaza edildi. Örneklerin toplam polifenol içeriği Folin-Ciocaltute reaktifi kullanılarak spektrofotometrik olarak ölçüldü. Bitki örneklerinin DPPH serbest radikal giderme etkisi belirlenerek antioksidan kapasiteleri ortaya konuldu. Örneklerin antimikrobiyal etkisi hem gram pozitif hemde gram negatif bakteri suşları kullanılarak disk difüzyon yöntemiyle test edildi. Ayrıca örneklerin insan over ve meme kanseri hücre hatları (sıyasıyla A-2780 ve MCF-7) üzerine sitotoksik etkileri MTT yöntemi kullanılarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
For thousands of years, plants have been used for the treatment of many diseases. In addition, in modern pharmacy many plant compounds have an important place in the production of pharmaceutical raw materials or new medicines. In this study, the effects of antioxidant, antimicrobial and anticancer effects in addition to the total phenolic content of fruits collected from plants with Momordica charantia, pepino (Solanum muricatum) and gold strawberry (Physalis peruviana) with medical prescription were investigated in vitro and the biological activities of these species were aimed. In this context, firstly all three plant samples were homogenized in 1:10 (g/ml) in 80% ethanol and then the solvent was evaporated and the remaining extract was prepared in 10 ml of phosphate buffer and the stock kept as an example. The total polyphenol content of the samples was measured spectrophotometrically using Folin-Ciocaltute reactivity. The DPPH free radical scavenging effect of plant samples was determined and antioxidant capacities were determined. The antimicrobial effect of the samples was tested by disc diffusion method using both gram positive and gram negative bacterial strains. In addition, the cytotoxic effects of the samples on human over and breast cancer cell lines (A-2780 and MCF-7, respectively) were determined using MTT method.