Bazı konveks stokastik süreçler için Ostrowski tipi eşitsizlikler
Ostrowski-type inequalities for some convex stochastic processes
- Tez No: 528894
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN MADEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde eşitsizlikler, olasılık teorisi ve stokastik süreçler teorisinin tarihsel gelişimini veren bir giriş yapılmıştır. İkinci bölümde tezde kullanılan bazı tanım ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde değişik konveks fonksiyon tipleri için Ostrowski tipi eşitsizlikler verilmiştir. Dördüncü bölümde stokastik süreçler ve bu süreçlerle ilgili bazı Ostrowski tipi eşitsizlikler ele alınmıştır. Beşinci bölümde sonuç ve öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. In the first chapter it is given an introduction historical development on inequalities, probabilty theory and stochastic processes. We gave some definitions and theorems which are used in this thesis in the second chapter. In the chapter third, it is given ostrowski-type inequalities for several convex functions. In the chapter fourth, it is obtained convex stochastic processes and some Ostrowski-type inequalities concerning with this processes. It is given some result and propositions in the fifth chapter.