Titanyum katkılanmış altın nano topakların yapısal özelliklerinin teorik yöntemlerle incelenmesi
Investigation of the structural properties of titanium additive golden clusters by theoretical methods
- Tez No: 528913
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER DERELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Science and Technology, Physics and Physics Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nanoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, titanyum katkılanmış altın nanotopakların yapısal özellikleri incelenmektedir. Nötr ve anyonik titanyum katkılı altın nanotopakların potansiyel enerji yüzey taraması coalescence kick programı ile B3LYP/Lanl2DZ teorisi vasıtasıyla yapılmıştır. En kararlı yapının doğru minimum olup olmadığını test edebilmek için frekans hesabı yapılmıştır. Potansiyel enerji yüzeyi taramasında CK programı kullanılmıştır. Tüm diger hesaplamalar için Gaussian09 yazılımı kullanılmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, structural properties of titanium doped gold clusters are investigated. The potential energy surface screening of neutral and anionic titanium doped gold clusters was performed by means of the B3LYP / Lanl2DZ theory with the coalescence kick program. The frequency calculation was performed in order to test whether the most stable structure is the correct minimum. CK program was used for potential energy surface screening. Gaussian09 software was used for all other calculations.