Özgün baskıresim dersinin kazanım ve beklentilerine ilişkin öğrenci görüşlerinin değerlendirilmesi (Gazi Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi örneği) (Yüksek lisans tezi)
Evaluation of student s' views concerning learning outcomes and expectations from printmaking lecture (case study of Gazi University and Hacettepe University) (Master's thesis)
  1. Tez No: 528912
  2. Yazar: PINAR DURSUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEŞET FAHİR YAZLIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu araştırmada özgün baskıresim dersinin kazanım ve beklentilerine ilişkin öğrenci görüşlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Nitel ve nicel yöntemlerin bir arada kullanıldığı araştırmanın çalışma grubunu, Ankara ilinde faaliyet gösteren Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-İş Anabilim Dalı ve Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi bünyesinde 2017-2018 eğitim ve öğretim yılı güz döneminde öğrenim gören 60 lisans (4. Sınıf) öğrencisi oluşturmaktadır. Birebir görüşme yaklaşımının benimsendiği araştırmada veriler, 'yarı yapılandırılmış görüşme formu' kapsamında hazırlanan soruların katılımcılara yöneltilmesi ve cevaplarının yazılı olarak alınması ile toplanmıştır. Görüşme verilerinin çözümlenmesinde, betimsel analiz tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda yöneltilen sorular temalar olarak belirlenmiş; öğrencilerin görüşme sorularına verdikleri yanıtlar sonucunda oluşan ortak ve farklı görüşler ilgili temalar altında iki grupta ayrı ayrı ele alınarak toplanmıştır. Görüşlerin tekrarlanma sıklığına göre frekans (n) dağılımları ve yüzdelik (%) oranları belirlenerek tablolaştırılmıştır. Araştırmanın sonuç bölümünde, her iki öğrenci grubundan elde edilen veriler benzer ve ayrışan yönleri birlikte değerlendirilmeye alınarak tartışılmıştır. Araştırmada ulaşılan genel sonuçlar incelendiğinde; öğrencilerin bölümlerinde özgün baskıresim atölyesinin mevcut olduğu ve bu doğrultuda özgün baskıresim eğitimi alma imkanına sahip oldukları, özgün baskıresmin teknik-yöntem çeşitliği ile farklı ifade dili geliştiren yaratıcı bir sanat disiplini olması ve bu yönüyle ilgi çekici bulunmasının dersin tercih edilmesinde öncelik oluşturduğu, görsel sanatlar kapsamında özgün baskıresmin öneminin benzer ve farklı görüşlerle yüksek oranda desteklendiği, ders sürecinde gerçekleştirilen öğretim etkinliklerinin sanat eğitimine olan katkıları açısından öneminin vurgulandığı, öğrencilerin derste edindikleri teknik bilgi ve becerilerini daha sonraki çalışmalarında yüksek oranda kullandıklarını dile getirmelerinin baskıresmin sürdürülebilirliğini desteklediği görülmektedir. Her iki grupta öğrenci çoğunluğunun atölyede bulunan araç-gereçlere kolay erişebildiğini belirttiği fakat mevcut araç-gereçlerin niteliği ve miktarının istenilen düzeyde olup olmadığı konusunda gruplar arası farklılaşma görüldüğü tespit edilmiştir. Atölyedeki etkinlik ve performanslarını etkileyen faktörler konusunda her iki grupta da olumlu faktörleri dile getiren öğrencilerin azınlık oluşturduğu görülmüştür. Özgün baskıresim dersinin işlenişinin nasıl olması gerektiği konusunda, bir grupta ders içeriğinin genişletilmesi ve dersin daha çok uygulamaya yönelik yapılandırılmasının gerekliliğine dikkat çeken görüşler yoğunlukla izlenirken, diğer grupta ise derste kendilerini etkileyen olumsuz tutumların düzeltilmesine yönelik görüşlerin yer aldığı görülmüştür. Öğrenci gruplarında özgün baskıresmi fiziki koşulların uygun olduğu, tam donanımlı atölyelerde daha çok ders saati ve teknik ve yöntem çeşitliliği ile uygulama isteğinin hâkim olduğunun görülmesi ulaşılan önemli sonuçlardandır. Ayrıca öğrencilerin yüksek oranda birbirine paralel görüş bildirerek Türkiye'de özgün baskıresim sanatının bilinirlik düzeyinin yetersiz olduğu görüşünde birleştikleri, alanın yaygınlaşmasında eğitim kurumlarında yapılabilecek iyileştirme ve yeniliklerin gerekliliğine dikkat çektikleri, bu sanata olan ilginin ve aktif uygulama alanlarının arttırılmasına yönelik çözüm önerilerinde bulundukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to carry out an evaluation of the students' views concerning the learning outcomes and expectations from printmaking lecture. The study group of the research, where qualitative and quantitative methods are used together, comprises of 60 undergraduate students (senior students) studying in Gazi University Faculty of Education, Department of Painting Art and Hacettepe University Faculty of Fine Arts, during the fall semester of 2017-2018 academic year, which are located in Ankara. In the research, where the one-to-one interview approach was adopted, the data was collected by directing the questions that are prepared within the scope of“semi-structured interview form”to the students, and collecting their answers in written form. Descriptive analysis method was used for analyzing the interview data. The questions directed in line with the objective of the research were specified in thematic form, and the common and different views of the students, generated via the answers given by them for the questions directed during the interview, were discussed and collected individually under two groups within the scope of the respective themes. The frequency (n) distributions and percentages (%) were identified and tabulated according to the frequency of views. Examining the overall results of the research, it can be seen that the sustainability of printmaking is supported by students expressing that there is a printmaking studio of the department and they have the opportunity to receive education on printmaking; that the printmaking to be a creative art discipline, developing a different expression language with technical-methodological diversity, thus being interesting for students, is a reason for preference of the lecture by student; that the importance of printmaking is highly supported with similar and different views within the scope of visual arts; that the teaching activities that are carried out during the lecture are outlined in terms of their importance for their contribution in art education; and that they substantially make use of the technical information and skills obtained from the learning process, within the scope of their future works. It was detected that the the majority of students from both groups access the tools-instruments in the studio with ease, yet there are different views between two groups on the matter that whether these tools and instruments are adequate in terms of both quality and quantity. It was conferred that the minority of students from both groups expressed positive factors, as affecting the activities and their performances in the studio. While the majority of views in one group on the how the printmaking lecture is to be lectured, is oriented at that the lecture content should be expanded and the lecture should be structured as more practical, rather than being theoretical, it was observed on the other group that the views were concerning the need for correcting the negative behaviors that affect them during the course. Some of the important outcomes that were obtained within the scope of the research carried out with the students, are that the physical conditions are suitable for printmaking, and that the students substantially request more weekly courses, technical & methodological diversity and practices in fully equipped studios. Additionally, it was also conferred that the students had views that were parallel to each other, and reached to a consensus on the unsatisfactory level of printmaking awareness in Turkey; that they underlined the need for enhancements and innovations that can be done in the educational institutions for popularizing this art field; and that they provided solution recommendations for keeping the interest alive on and the active application areas of this field of art.