Assessment of customer based brand equity and its impact on hospital selection intention in private health care enterprises
Özel sağlık işletmelerinde tüketici temelli marka değerinin ölçümü ve marka değerinin hastane seçim kararlarına etkisinin değerlendirilmesi
- Tez No: 528941
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASLI KUŞÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Küreselleşme ile birlikte her alanda ürün, hizmet ve marka çeşitliliği artmıştır. Tüketicilerin de bu çeşitlilik içerisinde karar vermesi oldukça zorlaşmıştır. Bilinçlenen ve araştıran tüketicinin dikkatini çekmek işletmeler açısından zorlu bir süreç olmaya başlamıştır. Değişen ortam şartları ve tüketici davranışları nedeniyle tüketici temelli marka değeri her geçen gün daha çok ön plana çıkmaktadır. Tüketici temelli marka değeri, markanın tüketicide bıraktığı genel izlenim olarak tanımlanabilir. Bu araştırmada önemi her geçen gün hızla artan tüketici temelli marka değeri kavramının hastane seçim kararları ile arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmanın kapsamı gereği Aaker'in tüketici temelli marka değeri modeli esas alınarak bir model geliştirilmiş ve bu kapsamda modeli oluşturan 4 temel boyut (marka farkındalığı, marka bağlılığı, marka çağrışımı ve algılanan kalite) incelenmiştir. Söz konusu model dahilinde online anket soruları İstanbul il sınırları içerisinde 630 kişiye uygulanmıştır. Ankete katılan katılımcılar, en az bir defa özel sağlık işletmesinden hizmet satın almış kişiler arasından seçilmiştir. Çalışmanın sonucunda tüketici temelli marka değerini belirleyen faktörlerden algılanan kalite, marka bağlılığı ve marka çağrışımının marka değeri üzerinde olumlu etkiye sahip olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Ayrıca marka değeri ile tüketicilerin hastane seçim kararları arasında pozitif yönde bir ilişki olduğu gözlemlenmektedir. Tüketici temelli marka değeri kavramının hastane seçim kararları ile arasındaki ilişkiye yönelik bilgiler, pazarlama alanında akademik çalışma yapanlara ve özel sağlık işletmecilerine farklı katkılar sağlayacaktır. Bu çalışmanın temelde iki önemli katkısının olduğu söylenebilir. Bunlardan ilki; tüketici temelli marka değeri kavramının hastane seçim kararları ile arasındaki ilişkinin bir model dahilinde incelenerek güvenilir ve geçerli bir model ortaya konulmasıdır. İkinci önemli katkı ise; özel sağlık kurumlarının pazarlanması konusunda tüketici davranış ve seçimlerine ilişkin bilgilerin sunulmasıdır. Bu katkılardan yola çıkarak ileride bu konu üzerine çalışma yapacak olan araştırmacılara ve işletmelerin pazarlama stratejilerinin belirlenmesinde rol alan karar alıcılara önerilerde bulunulabilir. Ülkemizde sağlık alanında bu konu üzerine kapsamlı bir çalışma bulunmaması bu konunun teze dahil edilmesini ayrıca önemli kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Along with the globalization, the variety of products, services and brands in every area has increased. It has become very difficult for customers to decide on this diversity. For businesses; it becomes a difficult process to get the attention of the conscious and researching customer. Because of the changing environmental conditions and customer behaviors, customer-based brand equity is getting more and more important every day. The customer-based brand equity can be described as the general impression that the brand has left on the customer. The relationship between the hospital selection intention of the concept of customer-based brand equity, whose importance is rapidly increasing every day, has been examined in this research. Based on Aaker's customer-based brand equity model, a research model was developed and four basic dimensions (brand awareness, brand loyalty, brand association and perceived quality) of the model were examined. Online survey questions were applied to 630 people within the provincial borders of Istanbul. Participants who were included in the survey were selected from persons who purchased services at least once from a private healthcare institution. As a result of the study, it has been found that perceived quality, brand loyalty and brand associations have positive effects on the brand equity from the factors determining the customer based brand equity. It is also observed that there is a positive relationship between the brand equity and the customer selection intention of hospitals. The information on the relationship between the concept of customer-based brand equity and the intention of the hospital selection will provide different contributions to the academicians in the field of marketing and private healthcare providers. It can be said that there are basically two important contributions of this study. The first of these; the relationship between the customer based brand equity concept and the hospital selection intention is examined in a model and a reliable and valid model is presented. The second important contribution is; information about customer behavior and choices about the marketing of private health institutions. Proposals may be made to researchers who will work on this topic in the future, and decision makers involved in determining the marketing strategies of businesses. The fact that there is not a comprehensive study on this subject in the field of health in our country also makes it important to include this subject in the thesis.