The effect of character usage in branding on brand associationa and perception assesment
Reklam karakteri kullanımının marka çağrışımına etkisi ve algı analizi
  1. Tez No: 364939
  2. Yazar: TÜLAY DALĞIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYÇA CAN KIRGIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bütünleşik Pazarlama İletişimi Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Marka insanoğlunun hayatında var olduğu günden bugüne içeriği ve kapsamı gelişen, değişen ve varlığı süren bir kavramdır. Marka tek başına var olmuş bir kavram değildir. Marka kavramı içinde birçok unsuru barındırmaktadır. Marka, aslında bir insana benzemektedir. Çünkü her markanın bir kişiliği ve imajı vardır. Firmaların nihai hedefleri bu canlı olguyu büyüterek azami kâarı elde ederek rekabette avantaj sağlamaktır. Markanın ete kemiğe bürünmesi için, öncelikle kişiliği, imajı ve kimliği olması gerekmektedir. Daha sonraki aşamalarda ise; hedef kitlede farkındalık oluşturmak, tüketicinin zihninde kalite algısını oluşturmak gerekmektedir. İleriki aşamalarda ise marka bağımlılığını ve sadakatini oluşturarak, bağımlı ve sürekli müşteriler yaratmaktır. Günümüz pazarlama dünyasında rekabet hızla büyümektedir. Piyasalarda birbirine benzer birçok ürün ve hizmet yer almaktadır. Var olan hizmet ve ürünler, kalite ve teknoloji açısından da birbirine benzemektedir. Eski dönemlerde kalite, hem tüketici hem de firmalar için önemli bir rekabet avantajı sağlamaktaydı. Piyasaların doyması sebebiyle, kalite algısı firmalar için bir avantaj olmaktan çıkarak yerini zorunluluğa bırakmıştır. Değişen müşteri profili de bu noktada kalite olgusunun yerleşmesine neden olmuştur. Günümüz tüketicileri, ne istediğini bilen, sorgulayan ve bilgiye çabuk ulaşıp, tüketen kişilere dönüşmüşlerdir. Şirketler yoğun rekabet içerisinde varlıklarını sürdürebilmek için şirketin somut varlıklarına yatırım yaparken soyut varlıkların da devamlılık açısından önem teşkil ettiği gerçeğini göz ardı etmemişlerdir. Firmaların, finansal değerleri dışında bir de marka değeri bulunmaktadır. Marka değeri oldukça önemli bir değerdir. Marka değeri yaratmak oldukça uzun ve masraflı bir süreçtir. Marka ürüne değer katmaktadır. Tüketicinin zihninde olumlu çağrışımlar uyandıran markalar, markalaşma, karlılık ve devamlılık açısından büyük rekabet avantajı sağlamışlardır. Marka kavramı içinde birçok unsuru barındırmaktadır Müşteriler, ürün ya da hizmeti satın alarak sağlayacakları faydanın dışında, markayı kullanmanın vermiş olacağı duygusal hazzı ve prestiji de satın alırlar. Günümüzde, tüketici ve marka ilişkisi satın alma işleminden sonra da devam etmektedir. Tüketici markaya dair olumlu-olumsuz görüş, fikir ve beklentilerini markayla etkileşim halinde bulunarak devam ettirmek istemektedir. Tüketici ve marka arasındaki iletişim ve etkileşim, sadık müşterilerin oluşmasında oldukça önemlidir. Sadık müşteri, her markanın beklediği ve arzu ettiği müşteridir. Tüketicinin, markayla yapmış olduğu etkileşimler sonuncunda zihninde markaya dair çağrışımlar yapmaktadır. Olumlu çağrışımlar beraberinde satın almayı, sadakati ve bağımlılığını getirmektedir. Reklam, tüketiciye ulaşmak için kullanılan etkili bir yöntemdir. Firmalar reklam giderleri için oldukça yüksek bütçeler oluşturup, harcamaktadırlar. Reklam sektörü her geçen yıl, hızlı bir şekilde büyümektedir. Büyüyen sektörle birlikte tüketici algısını yönlendirmek adına, birçok reklam piyasada varlık göstermektedir. Firmalar tüketici zihninde olumlu etkiler bırakarak olumlu çağrışım ve farkındalık yaratmak için oldukça fazla zaman ve bütçe harcamaktadırlar. Marka ve reklam birbirini tamamlayan iki unsurdur. Tüketim dünyasının en önemli silahı reklamdır. Reklamlar hayatımızın her noktasında karşımıza çıkmaktadır. Gün içerisinde birçok reklama maruz kalmaktayız. Bu kadar çok reklam arasında markalar gerekli başarıyı elde edebilmekte midir? Çalışmamızın birinci bölümünde marka ve marka literatür taraması yapılmış, marka kavramı ve marka denklik unsurları tanımlanmıştır. Çalışmanın ikinci kısmında markaların reklam ve kampanya yüzlerinin marka çağrışımına dair yaptığı etki analiz edilmiştir. Bu araştırma yaşları 18-40 arası 300 kişiye uygulanmıştır. 101 adet ünlü, ünsüz ve kurgusal reklam karakterinin, reklamdan bağımsız görseli kullanılarak, tüketiciye her hangi bir sınırlama yapmadan, çağrıştırdığı her bir markayı yazması istenmiştir. Çıkan verilerin ortalaması alınarak sonuca varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since brands are in man's life, content and scope has been developing and presence is an ongoing concept. Brand alone is not a concept that has existed. Brand incorporates many elements in the concept. Brad resembles to human which many ways. Because, every brand has personality and image. Companies' ultimate goals are to magnify this concept to provide a competitive advantage by achieving maximum profit. For brand to become flesh and blood, first needs to have personality, image and identity At the following steps; its required to create awareness in the target audience, to create the perception of quality in the minds of consumers. In the later stages, creating brand loyalty and loyalty, for to create dependent and repeat customers Today's marketing World competition is growing fast. At the markets there are many similar products and services. Existing products and services quality and Technologies are similar to each other. During the old days quality had created great advantage for both consumers and companies. Due to satisfaction of the markets, the quality perception became requirement instead of privilege. Changing consumer profile had become the mile stone of quality awareness. Today's consumers turned into; whom knows what they want, questioning, able to reach the information and consuming people. Companies during the intense competition to maintain their presence when investing in tangible assets, they did not ignore the fact the importance in terms of continuity to invest intangible assets. Companies, behalf of their financial assets, they also have brand value. Brand value is very important value. Its take long time and cost to create brand value. Brand adds value to product. Brands whom evokes positive association in the minds of consumers, branding, profitability and in terms of continuity creates great advantages. Brand concept consists of many concepts. During shopping when consumers are buying the product, beside the benefits of the product, they buy the emotional pleasure and prestige. Today, relation between consumer and brand follows even after the buying. Consumers are willing to resume regularly to be interaction with the brands with such positive and negative views, opinions and expectations. It's very important in the formation of loyal customers, communication and interaction between the consumer and the rand. Each brand expect and desire to have loyal customer. As a result of interaction with the brand, consumer makes a strong connotation in the mind. With the positive connotations brings; purchase, loyalty and dependence. Advertising is an effective method that is used to access consumer. Companies advertising budgets are quite high and spending. Advertising industries annual growth is high. To direct perception, along with the growing industry, many adverting's are on the market. Companies are spending alot of time and budget to leave a positive impact in the minds of consumers and create awareness. Branding and advertising are two complementary components. Adverts are the most important weapon of consumption World. Adverts emerge at every point in our lives. During the day, we are exposed to many advertising. Can so many brands achieve success from this high population? At the first part of our study; the brand and brand literature, the concept of brand and brand equity elements have been identified. At the second part of the study; brand advertising and effects of face of brand association's analysis. This research applied to 300 people with age of between 18 to 40. It has been asked to consumers to relate a brand to 101 celebrity, non-celebrity and fiction adverting characters. The average of the results had summed and resulted. Conclusion was based on the average of the resulting data.