Yeni kurulan turunçgil bahçelerinde fungal patojenlerin belirlenmesi ve çeşit duyarlılıklarının saptanması
Identification of fungal pathogens in newly planted citrus orchards and determination of sensitivity of citrus species
- Tez No: 528953
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma yeni kurulan turunçgil bahçelerinde fungal patojenlerin belirlenmesi ve turunçgil çeşitlerinin duyarlılıklarının araştırılması amacı ile yürütülmüştür. Bu amaç ile bölgemize yakın zamanda girmiş ve yaygın tesis olanağı bulabilecek 24 adet turunçgil çeşidinin turunçgil bahçelerinde üretimini kısıtlayan Alternaria alternata f.sp. citri, Phytophthora citrophthora ve Phoma tracheiphila olmak üzere bu üç önemli turunçgil patojenlerine olan hassasiyetleri belirlenmiştir. Yürütülen çalışmalarda turunçgil tür ve çeşitleri A. alternata f.sp. citri izolatlarına karşı farklı duyarlılık seviyeleri göstermiştir. In vitro testlerde A. alternata f.sp. citri izolatlarına en duyarlı tür mandarin olmuştur. Limon çeşitleri A. alternata f.sp. citri izolatlarına en dayanıklı çeşit olmuştur. In vivo testlerde Phoma tracheiphila'ya en duyarlı tür limon olmuştur ve bunu altıntop izlemiştir. Mandarin ve portakal çeşitlerinde ise hastalık oluşumu az da olsa gözlenmiştir. Phytophthora citrophthora duyarlılıkları açısından değerlendirildiğinde portakal ve mandarin çeşitleri patojene dayanıklılık göstermiş ve çok az bir infeksiyon gelişim alanı olmuştur. Altıntop ve limon çeşitlerinin hepsinde infeksiyon gelişimi önemli düzeyde gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with the aim of identifying fungal pathogens in newly planted citrus orchards and investigating the sensitivities of citrus varieties. For this purpose, 24 citrus varieties which have newly introduced and widespread planting opportunities in our region have been determined their sensitivities to these three important citrus pathogens, including Alternaria alternata f.sp. citri, Phytophthora citrophthora and Phoma tracheiphila, which restrict production in citrus orchards. In the studies, citrus species and varieties showed different sensitivity levels to A. alternata f.sp. citri isolates. According to experiments in vitro, the most suscceptible species to A. alternata f.sp. citri isolates has been mandarin. The most resistant to A. alternata f.sp. citri isolates have been lemon varieties. According to experiments in vivo, the most suscceptible species to Phoma tracheiphila has been limon and followed by grapefruit. Mandarin and orange varieties have been observed low disease occurrence. According to the sensitivities of Phytophthora citrophthora, orange and mandarin varieties showed resistant to the pathogen and infection development were very few the varieties. All of the grapefruit and lemon varieties developed significant infections.