The integration of MIS for cash management service of banks and the design of the bank-guaranteed rental system
Banka nakit yönetim servislerine yönetim bilişim sistemleri entegrasyonu ve banka garantili kiralama sistemi tasarımı
  1. Tez No: 528960
  2. Yazar: BETÜL TERZİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLUNAY GÖÇKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Her kaynakta olduğu gibi paranın da doğru kullanımı, bir başka deyişle yönetimi, varlığı sürdürme mücadelesinde baş kalemdir. İlk zamanlar bu yönetim çok ilkel hesaplama yöntemleri ile yürütülmeye çalışılsa da bugünün koşullarında teknolojik, rekabet ortamı yaratacak ve hatta akıllı yeniliklere sahip yöntemler kullanılmaktadır. Çalışmamızda nakit yönetiminde bireysel/kurumsal ihtiyaçların artmasının bankacılık sektörüne etkisi nakit yönetiminin farklı yöntemleri ile kavramsal olarak araştırılmıştır. Ardından sektörün çözüm için oluşturduğu ürünler incelenerek, bu ürünlerin daha hızlı gelişim sağlaması amacı ile yönetim bilişim sistemlerine entegrasyonu ele alınmıştır. Son olarak bankaların aracılık yapma fonksiyonu üzerinden YB sistemlerinin getirdiği yeniliklerle birlikte bankacılık sektörünün faaliyet alanını da genişletecek ve kiracı-kiralayan ilişkisini nakit akışı anlamında düzenleyecek bir sistem önerisine yer verilmiştir. Önerilen sisteminin Yönetim Bilişim Sistemleri ile entegrasyonu ve bu entegrasyonun sisteme sağladığı kolaylıklar ele alınmıştır. Ayrıca bu sistemin getirdiği yenilikler ve faydalar çeşitli yaklaşım yöntemleri ile somutlaştırılarak incelenmiş, yeni kurulacak sistem var olan yöntemler ile karşılaştırılıp yorumlanarak çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Just as in every source, the correct use of money, in other words, money management is the head of the struggle for survival. In the early ages, this management was tried to be carried out with very primitive calculation methods, but in today's existing conditions, methods which are technological, competitive and even with smart innovations are being used. In this study, the effect of the increase of individual / institutional needs in cash management on the banking sector was explored conceptually by different methods of cash management. Then, the products created for the solution by the sector were examined and the integration of these products with the management information systems in order to achieve faster development was discussed. In the end, a system which will expand the system of the banking sector with the innovations and regulate the tenant-owner relationship in terms of cash flow through the intermediary function of the banks was proposed. The integration of the proposed system with the Management Information Systems and the facilities that this integration provides to the system were also discussed.