MIST ülkelerinin yoksulluk analizi
Poverty analysis of MIST countries
- Tez No: 528961
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜŞTÜ YAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisadi ve İdari Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Yoksulluk, insanların günlük temel ihtiyaçlarının tamamını veya büyük bir kısmını karşılayacak yeterli gelire sahip olmamasıdır. Günümüzde yoksulluk, ulusal bir sorun olmaktan çıkıp uluslararası bir sorun halini almıştır. Nitekim Dünya Bankası, Birleşmiş Milletler, TÜİK gibi kuruluşlar yoksullukla ilgili çalışmalar yapmaya başlamışlardır. Bu çalışmada yoksulluğun ne olduğunu, türlerinin neler olduğunu nasıl ölçüldüğünü ve daha önce yoksulluk çalışmalarında beraber ele alınmayan Goldman Sachs ekonomisti Jim O'Neill tarafından ortaya atılan ortak özelliği büyük gelişen ülkeler olan (büyük bir pazara ve nüfusa sahip) dört ülke yani MİST ülkeleri olarak bilinen Meksika, Endonezya, Güney Kore ve Türkiye ülkelerinden 2002-2016 yılları arasında elde edilen veriler kullanılarak yoksulluğu etkileyen bazı değişkenlerin yoksulluğu ne boyutta ve hangi yönde etkilediği ve daha önceki çalışmalarla çatışan noktalarının olup olmadığı ekonomik model kurularak panel veri analizi yardımıyla incelenmiştir. Model kurulduktan sonra analizimizde önce değişkenlerin durağan olup olmadıklarının sınanması için Levin, Lin, Chu; Im, Pesaran ve Shin ve Fisher birim kök testleri yapılmıştır. Daha sonra modelimizin sabit etkiler, tesadüfi etkiler ve klasik model mi olduğunun seçimi için testler uygulanmıştır. Çıkan test sonuçlarına göre klasik model için diagnostik testler yapılmış ve analizimiz klasik model olarak yorumlanmıştır. Analizimiz sonucu nüfus büyüme oranı gibi bazı değişkenler istatistiksel olarak anlamsız çıkmasına rağmen beklenen etkiyi göstermiştir ve nüfus büyüme oranındaki artışlar yoksulluğu azaltma eğiliminde olduğu sonucu çıkmıştır. Kamu sağlık harcaması gibi bazı değişkenlerde hem istatistiksel olarak anlamlı çıkmış hem de beklenen etkiyi göstermiştir ve kamu sağlık harcamalarındaki artış yoksulluğu azaltma eğiliminde olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Poverty is that people do not have enough income to cover most or most of their daily basic needs. Today, poverty has become an international problem from a national problem. As a matter of fact, organizations such as the World Bank, United Nations and TURKSTAT have started to work on poverty. This study what is poverty, how to measure what the species and previously dealt with in poverty studies four countries that MİST countries known as Mexico, Indonesia, the poverty of some of the variables that affect South Korea and poverty using data obtained between the years 2002-2016 in Turkey with what dimension and in what direction and whether there are conflicting points with previous works. After the model is set up, our analysis first examines whether variables are stationary by Levin, Lin, Chu; Im, Pesaran and Shin and Fisher unit root tests were done. Tests were then applied to determine if our model had fixed effects, random effects, and a classic model. According to the results of the tests, diagnostic tests were made for the classical model and our analysis was interpreted as a classical model. Our analysis showed that although some variables, such as the post-mortem growth rate, were statistically insignificant, the expected effect was that the increases in the population growth rate tended to reduce poverty. In some variables such as public health expenditure, both statistically significant and expected effects have been shown and the increase in public health expenditures has resulted in a tendency to reduce poverty.