Amplified backscattering in RFID communications with energy harvesting tags
RFID haberleşmesindeki enerji hasatı yapabilen etiketlerin güçlendirilmiş geri saçılımı
  1. Tez No: 528962
  2. Yazar: DENİZHAN ÜNALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUTLU KOCA, PROF. DR. MUSTAFA HAKAN DELİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın temel amacı gerisaçılım modülasyonu kullanan enerji hasatlama özelliğine sahip RFID etiketlerinin haberleşmesini araştırmaktır. Bu amaçla enerji hasadının güçlendirilmiş gerisaçılıma etkileri araştırıldı ve bu etiketlerin sönümlenen haberleşme kanalı durumundaki ortalama okunma olasılığı değerlendirildi.İki farklı RFID sistem modeli kuruldu. Biri geleneksel pasif RFID sistemine benzeyen gecikme kısıtı olan sistem. Diğeri ise yeni tipte gecikme toleransı olan RFID sistemi. Sonrasında iki gerisaçılım modülasyonlu model için sezgisel gönderim gücü optimizasyon algoritması önerildi. Amaç ortalama okunma olasılığını maksimuma çıkarmaktı. Ortalama okunma olasılığını maksimuma çıkararak, ortalama okunma olasılığının en iyi değerleri hesaplandı. En iyi değerler ile simülasyon değerlerinin birbirleriyle sıkı bir uyum içinde olduğu görüldü. Böylece enerji hasatlama yeteneğine sahip etiketlerin ortalama okunma olasılığını arttırdığı görüldü. Üstelik enerji hasatı yapan etiketlere, cevap verirken gecikme şansı verildiğinde, okunma olasılığının daha da arttığı görüldü.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to investigate the backscatter modulation-based radio-frequency identification (RFID) communication with energy harvesting tags. Thus, the study analyzes the impacts of energy harvesting on amplified backscattering and evaluates the average read probability of the RFID tags over fading channel scenarios. Two different RFID system models are constructed: the delay-constrained, which is similar to the conventional passive RFID system, and delay-tolerant, which presents a new type of an RFID system. Then a heuristic transmit power policy optimization algorithm is proposed for the backscatter modulated signals in both models in order to maximize the average read probability. By maximizing the average read probability, the optimal values of the average read probability are calculated. The optimal and simulation results are in tight agreement with each other. Thus, the tags with energy harvesting capability improve the average read probability performance of RFID communication. Furthermore, the study proves that when a chance of delay is given to the energy harvesting tag, the read probability increases significantly.