Kaynak işlemleri esnasında oluşan kaynak dumanı içerisinde bulunan ağır metallerin tayini
The determination of heavy metals in welding smoke during the welding operations
  1. Tez No: 528973
  2. Yazar: NEVZAT DURMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, metal sanayi işkolları başta olmak üzere neredeyse tüm sanayi kollarında kullanılmakta olan kaynak işlemleri esnasında çıkan kaynak dumanı içerisinde bulunan ağır metallerin tayini gerçekleştirilmiştir. Kaynak çalışmasına etki eden en önemli parametreler olan kullanılan elektrot, kaynak metali, havalandırma sistemi, çevre şartları gibi etmenler göz önüne alınarak her değişken durum için örneklemeler yapılmıştır. Çalışma esnasında direkt kaynak noktasına en yakın noktadan örnekleme yapılarak bu örnekler taramalı elektron mikroskobunda incelenmiş olup her bir kaynak dumanının içerdiği ağır metallerin tayini gerçekleştirilmiştir. Kaynak yapan çalışan üzerine hava örnekleme pompası yerleştirilerek TS EN 689 standardına uygun şekilde kişisel ve ortam örneklemeleri yapılmıştır. Alınan kişisel ve ortam numunelerinin analizleri atomik absorpsiyon spektrometresi ve indüktif eşleşmiş plazma kütle spektrometresi ile gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma ile her bir kaynak işlemi esnasında kaynak dumanının hangi oranda ve hangi ağır metalleri içerdiği, bu ağır metallere çalışanın hangi oran ve miktarda maruz kaldığı, kaynak dumanının çalışma ortamına hangi oranda yayıldığı ve havalandırma sistemlerinin maruziyet üzerine etkilerinin belirlenmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the determination of heavy metals in the welding smoke generated during the welding operations used in almost all industrial branches, especially metal industry branches, was carried out. The most important parameters affecting welding operation are sampled for every variable taking into consideration factors such as used electrode, welding metal, ventilation system and environmental conditions. During the study, samples were taken from the nearest point to the direct welding spot, these samples were examined by scanning electron microscope and the each heavy metals contained in welding smoke were designated. An air sampling pump was placed on the welder and personal and ambient samples were performed in accordance with TS EN 689 standard. Analyzes of the personal and ambient samples were performed with atomic absorption spectrometry and inductively coupled plasma mass spectrometry. In this study, it was provided to determined which heavy metals and rate of the welding smoke contain during welding operation, the rate and amount of exposure to these heavy metals to personal exposure, the spread of the welding smoke to the working environmet and the effects of ambient exposure to the ventilation system.