Trabzon kıyı cephe ve dolgu alanlarının kullanıcı görüşleri bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of Trabzon coastal facade and filler areas in the context of user opinions
- Tez No: 528974
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BUKET ÖZDEMİR IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık ve Yapılı Çevre Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Kenti özelleştiren ve önemli kılan olgular arasında yer alan kıyılar her zaman yoğun kullanıma sahip alanlar olduğundan, nüfusa ve farklı yaşam koşullarına bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Trabzon kıyı bölgesindeki yapıların, kıyı cepheleri ve kullanım amaçları kullanıcı görüşleri doğrultusunda incelenmiştir. Ayrıca kullanıcılara ait bazı değişkenlere göre Ayasofya, Beşirli I, Beşirli II (Akyazı), bölgelerinin kullanımları hakkındaki görüşlerinin farklılaşıp farklılaşmadığını ortaya koymak da hedeflenmiştir. Çalışmada, Trabzon ili sınırları içerisinde yer alan Ayasofya ve Akyazı arasındaki kıyı bandı 3 bölüme ayrılmıştır. 3 bölüme ayrılan kıyı bölgesinde 12 farklı fotoğraf görseli ile anket çalışması oluşturulmuştur. Anket çalışmasından önce uzman görüşü sorularak anketin ana alt sıfat çiftleri belirlenmiş ve daha sonra bölgede yaşayan halka anketler uygulanmıştır. Anket çalışmasında her bir fotoğraf doğallık, uyum, bakım, erişim, cephe kirliliği, estetik görünüm ve yapı-yeşil dengesi parametreleri bakımından 5'li Likert ölçeğinde (5 en yüksek, 4 yüksek, 3 orta, 2 düşük ve 1 en düşük puan ) değerlendirilmiştir. Tanımlayıcı istatistikler yolu ile elde edilen bulgularda çalışma alanı içerisinde kalan kıyının kullanım açısından tercih nedenleri ile parametreler arasında ilişki kurulmuştur. Kişilere uygulanan anket çalışması sonucunda belirlenen 7 parametre ile Trabzon kıyı şeridinde yer alan Ayasofya, Beşirli II (Akyazı) ve Beşirli I bölgelerinin kullanımları konusundaki görüşleri ortaya konmuştur. Daha sonra her bir parametrenin teker teker irdelenmesinin ardından ortaya çıkan sonuçlar yorumlanarak ilgili literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the coasts which are among the phenomena distinguishing and increasing the importance of a city are always with intensive use, they can demonstrate changes depending on population and various living conditions. The coastal siluette and intended use of the buildings in Trabzon coastal line were examined in accordance with user opinions. Also intended in the study to present whether the user opinions on the use of Ayasofya, Beşirli-I and Beşirli-II (Akyazı) were differentiated as to different variables. The share line in Ayasofya and Akyazı located in Trabzon province was divided into three sections and a questionnaire was prepared with 12 photos of these areas. Before application, the main sub-attribute pairs of the questionnaire were constructed by asking opinions of expert users and then it was applied to the residents. Each photo in the questionnaire was evaluated in 5-point Likert scale (5 for the highest, 4 for high, 3 for average, 2 for low and 1 for the lowest) in terms of naturalness, harmony, maintenance, access, facade pollution, aesthetic view and the building-green balance. The findings obtained from descriptive statistics indicated that a relationship was established between the preference purposes of the use of the coast within the scope of the study and the parameters. The user opinions on the use of Ayasofya, Beşirli-II (Akyazı) and Beşirli-I areas located in Trabzon coastal line were presented out of seven parameters determined as a result of the questionnaire. Then, each parameter was examined separately, and the obtained results were interpreted and discussed in line with the related literature.