Öğretmenlere göre ortaokul müdürlerinin etik liderlik özellikleri ile öğretmenlerin örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişki
According to the teachers,the relationship between the teachers and the ethical leadership characteristics of the middle school administrators and the organizational commitment of the teachers
- Tez No: 528975
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ TEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; öğretmenlere göre ortaokul yöneticilerinin etik liderlik özellikleri ile öğretmenlerin örgütsel bağlılığı arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Araştırma betimsel tarama modelindedir. Araştırmanın evreni, 2015-2016 eğitim-öğretim yılı İstanbul ili Maltepe ilçesinde yer alan tüm devlet ortaokullarıdır. Bu kapsamda Maltepe ilçesinde yer alan 26 devlet ortaokulda yer alan 1162 öğretmenden evreni temsil edecek örneklem büyüklüğü hesaplanmış ve 288 sonucuna ulaşılmıştır. Evrendeki okullara 500 form dağıtılmış ve 363 kullanılabilir form edinilmiştir. Araştırmada veri toplamak için kullanılan form, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, öğretmenlere ait kişisel bilgilerin bulunduğu kişisel bilgi formu yer almaktadır. İkinci bölümde etik liderlik davranışlarına ait 4 boyutu kapsayan ve toplam 44 soruluk, 5 dereceli likert tipi bir“Etik Liderlik Ölçeği”mevcuttur. Üçüncü bölümde 18 maddelik“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”yer almaktadır. Öğretmenlerden öncelikle kişisel bilgilerini toplamak amacıyla geliştirilmiş anketi doldurmaları, ardından Okul Müdürünün Etik Davranış Ölçeğini ve Örgütsel Bağlılık Ölçeğini cevaplamaları istenmiştir. Veri toplama araçları olan ölçekler kodlanmış, veriler 'SPSS for Windows' programına aktarılmış analizleri yapıldıktan sonra da analiz tabloları yorumlanmıştır. Öğretmenlerin, yöneticilerin etik liderlik davranışları ve alt boyutlarındaki algılarının cinsiyet, medeni durum, yaş, mesleki kıdem, branşlarına göre bir farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Öğretmenlerin örgütsel bağlılığı ve alt boyutlarının cinsiyet, medeni durum, yaş, branşlarına göre bir farklılık göstermediği tespit edilirken, öğretmenlerin mesleki kıdem süresi arttıkça devam bağlılığının da arttığı tespit edilmiştir. Yöneticilerin iletişimsel etik, iklimsel etik, karar vermede etik davranışıyla ve davranışsal etiğiyle öğretmenlerin normatif bağlılığı arasında pozitif yönlü bir ilişki bulunmaktadır. Yönetici iletişimsel etik, iklimsel etik davranışıyla ve davranışsal etiği ile, öğretmenlerin duygusal bağlılığı arasında da pozitif yönlü bir ilişki bulunmaktadır. Araştırmada yapılan istatistiksel analizler sonucunda öğretmenlerin örgütsel bağlılık düzeylerinin, okul yöneticilerinin etik liderlik davranışları ile değişim gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to determine the relationship between the teachers and the ethical leadership characteristics of the middle school administrators and the organizational commitment of the teachers. Research is in the descriptive scanning model. The universe of the research is all state secondary schools located in the province of Maltepe in the province of Istanbul in 2015-2016 academic year. In this context, the sample size to represent the universe from 1162 teachers in 26 state secondary schools in Maltepe province was calculated and reached 288 results. 500 forms were distributed and 363 forms were filled in the schools in the universe. The form used for collecting data in the research consists of three parts. In the first part, personal information is located on the teacher's personal information form that asked. In the second part, there is a“Ethical Leadership Scale”with a total of 44 questions (5-point Likert type) covering 4 dimensions of ethical leadership behaviors. In the third part, there is an“Organizational Commitment Scale”which has 18 items. Teachers were asked to complete a questionnaire developed primarily to gather demographic information and then asked the School Principal's Ethical Behavior scale Questionnaire and the Organizational Commitment scale Questionnaire. Scales which are data collection tools were coded and data transferred to 'SPSS for Windows' package program were analyzed. It was determined that the perceptions of teachers', principals' ethical leadership behaviors and subscales did not show any difference according to gender, marital status, age, occupational seniority, branches. It was determined that the organizational commitment and sub dimensions of the teachers did not show any difference according to gender, marital status, age, branches, it was determined that the continuing commitment of the teachers increased as the duration of professional seniority increased. There is a positive relationship between managers' communicative ethics, climatic ethics, ethical behavior in decision making, behavioral ethics and normative commitment of teachers. There is also a positive relationship between managerial communicative ethics, climatic ethical behavior and behavioral ethics, and teachers' emotional attachment. As a result of the statistical analyzes conducted in the research, it was determined that the level of organizational commitment of the teachers changed with the ethical leadership behaviors of the school administrators.