Dış göçle Türkiye'ye gelen öğrencilerin okullarda yaşamış oldukları uyum sorunları
The adaptation problems that foreign students, who immigrated to Turkey, have experienced
- Tez No: 529001
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP CENGİZ AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Göç, tüm dünyayı ilgilendiren önemli bir olgudur. Göç, sadece bireylerin yer değiştirmesi değildir; aynı zamanda bireylere ait kültür, dil, yaşam tarzı ve değerlerin de yer değiştirmesidir. Bu yüzden göç eden bireyler gittikleri ülkelerde ekonomik, kültürel, sosyal ve dilsel açıdan birçok uyum problemiyle karşılaşmaktadır. Eğitim uyumu ise göç edenlerin maruz kaldığı en önemli uyum problemlerindendir. Göç eden ailelerin çocuklarının okula, arkadaşlarına, öğretmenlerine ve eğitim sistemine uyum sağlayamaması hem göç eden öğrenciler için hem de mevcut öğrenciler için sorun teşkil etmektedir. Bu çalışma ile göç eden öğrencilerin okullarda yaşadığı uyum sorunları incelenmiştir. Araştırma nicel tarama modelindedir. Araştırmanın verileri İstanbul ili Esenler ilçesinde göçmen öğrenci barındıran ortaokullarda çalışmakta olan öğretmen ve idarecilerin görüşlerine dayalı olarak Pirliyev (2010), Bozan (2014) ve Selçuk (2014) tarafından yapılan araştırmalarda kullanılan anket formlarından uyarlanan anket aracılığıyla elde edilmiştir. Araştırma sonucunda öğrencilerin en çok kültür ve dil farklılıklarından ötürü uyum sorunu yaşadığı gözlemlenmiştir. Ayrıca dış göçle gelen öğrencilerin yaşadığı uyum problemlerinin arkasında göçle gelen ailenin yaşadığı ekonomik problemlerin de etkisi olduğu görülmüştür. Araştırma ile ortaya çıkan bilgiler bu alanda çalışma yapan uzmanlar ve akademisyenler için bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Migration is an important phenomenon that concerns the whole world. Migration is not only the displacement of the individuals, but also the displacement of the individual's culture, language, lifestyle and values.As a result, immigrant individuals are faced with many adjustment problems in, cultural, social and linguistic. Education adjustments is one of the most important adjustment problems that immigrants are faced. The failure of the adjustment of migrant families' children to their school, to their friends, to their teachers and to the education system poses a problem both for migrants and for existing students.This study analyzes the adjustment problems experienced by the immigrant students. The research is in the quantitative analysis model.The data of the study were obtained through a questionnaire, which was adapted from the questionnaires used in the researches conducted by Pirliyev (2010), Bozan (2014) and Selçuk (2014), based on the opinions of the teachers and administrators working in the secondary schools with the immigrant students in the city of Esenler.As a result of the research, it was observed that most of the students were experiencing adjustment problems due to cultural and language differences.In addition, it has been observed that the economic problems experienced by the immigrant family also affects the adaptation experienced by the students who migrated. The information generated by the research provides information for experts and researchers in this field.