Kontrollü basamak patlatmalarından kaynaklanabilecek iş sağlığı ve güvenliği risklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of occupational health and safety risks that can be resourced from controlled bench blastings
- Tez No: 529000
- Danışmanlar: PROF. DR. SUPHİ URAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada Gaziantep İlinde işletilen bir taş ocağında delme – patlatma yöntemi ile yapılan üretimlerde, patlatma işlerinde kullanılan malzemeler ve uygulama yöntemleri göz önünde bulundurularak, iş güvenliğinin arttırılması ve çevresel etkilerinin azaltılmasına yönelik araştırmalar yapılmıştır. Gecikmeli elektriksiz kapsüller ile ateşlemenin yapıldığı ocakta yer titreşimi problemlerinin oluştuğu bir bölgede, gecikmeli elektriksiz kapsüller ile yapılan verimsiz patlatmaların yerine, günümüz teknolojisinde geliştirilen elektronik kapsüllerin kullanımı ile yer titreşim miktarının azaltılarak, bir seferde patlatılan delik sayısının arttırılması üzerine çalışılmış, delik sayısının arttırılması ile beraberinde patlatma verimliliği de artmıştır. Ayrıca patlatmalarda oluşan taş savrulmaları açısından elektronik kapsüller, gecikmeli elektriksiz kapsüller ile karşılaştırılmış, bir dizi gecikmeli elektriksiz kapsül patlatması da karşılaştırılarak, taş savrulmaları, kullanılan malzeme, delik dizaynı ve ocak yapısı farklılıklarına göre irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, researches were carried out in order to increase the occupational safety and reduce the environmental effects of the blastings by considering the blasting goods and the application methods in the production made by the drilling - blasting method in a stone quarry operated in Gaziantep province. In an area where vibration problems occur in the quarry where the initiation is made by the non-electrical detonators, instead of inefficient blastings by non-electrical detonators, the use of electronic detonators which are developed in today's technology to reduce the amount of vibration and worked on increasing the number of blasted holes at one time, with the increase in the number of holes, the blasting efficiency is also increased. In addition, electronic detonators in terms of fly rocks which occur during blastings, compared to non-electrical detonators. Besides that In a series of non-electrical detonators blastings comparing are made. Fly rocks, were examined according to the used materials, hole design and the quarries structure differences.