Örgütsel duygusal hafıza, örgütsel bağlılık ve örgüt performansı ilişkisi
The relationships between organizational emotional memory, organizational commitment and organizational performance
- Tez No: 529008
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT KESKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Örgütlerde, duygusal hafızanın oluşturulması ve paydaşlar arasında yayılması örgütsel bağlılığı ve örgüt performansını etkilemektedir. Literatürde örgütsel duygusal hafızanın alt bileşenlerinin ve bu bileşenlerin firma yenilikçiliğine etkisinin incelenmesine yönelik çalışmalar bulunmaktadır. Ancak; örgütsel duygusal hafıza, örgütsel bağlılık ve örgüt performansı arasındaki ilişkinin incelenmesine yönelik bir çalışma mevcut değildir. Bu tez çalışmasında; örgütsel duygusal hafıza, örgütsel bağlılık ve örgüt performansı arasındaki ilişkiler ampirik olarak test edilmiştir. Araştırma, özel bankaların İstanbul ilinde bulunan şube personelinden oluşan 600 kişilik bir örneklem üzerinde 2018 yılında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonucunda: 1) örgütsel bağlılık ve örgüt performansının pozitif ilişkili olduğu, 2) örgütsel duygusal hafıza ve örgütsel bağlılığın pozitif ilişkili olduğu, 3) örgütsel duygusal hafıza ve örgüt performansının pozitif ilişkili olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Organizational emotional memory has attracted many researchers, and positive consequences of organizational outcomes has been revealed empirically. Specifically, the effect of organizational emotional memory on new product development and firm innovativeness has been investigated. However, the relationship among organizational emotional memory, organizational commitment and organizational performance is missing. In this study, we tested the interrelationship among organizational emotional memory, organizational commitment and organizational performance empirically. By studying 600 employees from private lenders' branches in Istanbul, we found that organizational emotional memory influences organizational commitment and performance positively. We also found that organizational commitment and organizational performance is positively related.