Örgütsel bağlılık ile işten ayrılma niyeti ilişkisi: Optisyenlik mesleği üzerine bir araştırma
The relationship between organizational commitment and intention to quit: A research on the optician profession
  1. Tez No: 893732
  2. Yazar: SÜMEYRA ÖZİNCE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAFİZE UFUK KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Çalışmada örgütler açısından örgüt performansını, iş görenler açısından ise kariyerlerinin gelişimini etkilemede önemli olan örgütsel bağlılık ve işten ayrılma niyeti kavramlarının ilişkisinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Örgütsel bağlılık, iş gören motivasyonunu sağlayan en önemli olgulardan biri olarak kabul edilmektedir. Her örgütün ortak hedefi ise iş görenlerin örgütsel bağlılığını artırarak bu bağlılığın örgüte sağlayabileceği katkılardan faydalanabilmektir. İşten ayrılma niyeti ise iş görenin mevcut işinden ayrılma düşüncesi ve niyeti olarak tanımlanabilmektedir. İş görenlerin örgütlerine karşı duydukları bağlılık düzeyleri ile örgütlerinden ayrılma niyetleri ilişkili olabilmektedir. Bu ilişkinin belirlemebilmesi amacıyla yapılan çalışmanın evrenini Konya ilinde optisyenlik mesleğini icra eden iş görenler oluşturmaktadır. Anket yönteminden yararlanılmış olan çalışmaya 166 kişi katılım sağlamıştır. Elde edilen veriler, SPSS ve AMOS programları kullanılarak analiz edilmiştir. Analizler sonucunda; örgütsel bağlılık ile işten ayrılma niyeti arasında negatif bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Örgütsel bağlılık boyutlarından duygusal bağlılığın işten ayrılma niyeti üzerinde negatif bir etkisi olduğu saptanmış, ancak diğer boyutlar olan devam bağlılığı ve norm bağlılığının işten ayrılma niyeti üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı tespit edilmiştir. İş tecrübesi arttıkça örgütsel bağlılığın arttığı ve işten ayrılma niyetinin azaldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to ascertain the relationship between the concepts of organisational commitment and intention to quit, which are significant in influencing organisational performance and career development for employees. Organizational commitment is regarded as a pivotal factor in motivating employees. The overarching objective of any organisation is to enhance the level of organisational commitment amongst its employees, thereby deriving the benefits that this commitment can offer to the organisation. The intention to quit can be defined as the employee's thoughts and intention to quit their current job. There is a possibility that the level of commitment employees feel towards their organisations and their intention to quit their organisations may be related. The study was conducted on employees who practice the profession of optician in Konya. A total of 166 people participated in the study, which used the survey method. The obtained data were analysed with SPSS and AMOS programs. The results of the analysis indicated a negative correlation between organisational commitment and intention to quit. It was observed that affective commitment, one of the dimensions of organisational commitment, had a negative effect on intention to quit. However, the other dimensions of organisational commitment, continuance commitment and norm commitment, did not have a significant effect on intention to quit. Furthermore, the findings revealed that organisational commitment increased and intention to quit decreased as work experience increased.