Tatil köyü tasarım ve işletme yönetimi ilişkisi ve Türkiye için bir model önerisi
The Relation between the design and management methods of holiday villages and a model proposal for Turkey
- Tez No: 52902
- Danışmanlar: PROF.DR. NÜZHET KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Turizmin son yıllardaki hızlı gelişimine bağlı olarak Türkiye'de sayısı artan turizm konaklama tesisleri içinde tatil köyleri önemli bir yer tutmaya başlamışlardır. Diğer konaklama tesisi türlerine göre, tatil köyleri hem kapasite, hem de tatil turizmine katılacak kişilere sağlayacağı rekreasyon, spor, kültür ve sanatsal olanaklar açısından bu ihtiyaçlara daha fazla cevap verecek niteliklerdeki tesislerdir. Dünya ve Türk turizm konaklama sektöründe oldukça önemli bir yeri olan tatil köyleri planlanırken gözönünde tutulması gereken iki önemli evre söz konusudur. Birinci evre, tatil köyünün mimari açıdan fiziksel olarak planlanıp tasarlanması, ikinci evre ise, tatil köyünün inşa edilmesinden sonra işletmeye geçirilmesidir. Bu çalışmada, bu iki evre; tatil köyü tasarımı ve işletme yöntemi birbirleriyle olan ilişki ve etkileşimleri incelenmektedir. Tatil köyleri, tasarım yönünden, tasarımın önemi, tasarımı etkileyen faktörler ve tatil köyü ana tasarım ilkeleriyle, işletme yöntemi yönünden ise, değişik tatil köyü işletme yöntemi yaklaşımları ve işletme sorunlarıyla ele alınmaktadır. Günümüzde tatil köylerinin bazıları, herhangi bir işletme yöntemi düşünülmeden sadece tasarımcı gözüyle, bazıları ise tasarım ilkeleri hiç dikkate alınmadan, acele işletmeye açma fikri ile, kısacası sadece işletmeci gözüyle ele alınıp, biçimlenmektedir. Çalışmada, Türkiye'den verilen tatil köyü örnekleriyle, hem tatil köyü tasarım ve işletme yönteminin ayrı ayrı önemi, hem de birbirleriyle olan uyumlu ilişkinin sonucu vurgulanmaya çalışılmaktadır. Bu açıklamalara bağlı olarak, tatil köyü tasarımı ve işletme yöntemi birbirlerine olan etkileşimleri açısından irdelenmesi, gereken önemli unsurlardır. Çünkü, ilkbaştan sağlam temellere dayalı, sürekli ve uyumlu birtasarımcı - işletmeci ilişkisi ve iletişimi, hem çevreye, doğaya daha uyumlu, saygılı, turistlerin ilgisini çekebilen daha özgün, daha doğru bir tasarıma, hem de daha sağlıklı, verimli, amaca uygun bir işletme politikasına ulaşılmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Due to the quick development of tourism in the recent years, holiday villages have become more important among other accommodation facilities in Turkey. When compared with other types of accommodation, from the aspect of both capacity and the recreational, sportive and cultural facilities available, holiday villages meet the needs of the holiday tourism more than any other type. There are two important stages to be taken into consideration when planning holiday villages that play a very important role in the tourism accommodation sector both in Turkey and worldwide. The first stage is the physical planning and design of the holiday village whereas the second stage is the management of the holiday village. In this study, these two stages; the design of the holiday villages the methods of management and the relation and interaction between these stages are being examined. From the aspect of design, the importance of design, the factors influencing design and the main design principles of holiday villages; whereas from the point of view of management the different approaches to different holiday village management methods and the problems of operation are being considered. Today, some holiday villages are constructed only by the designer's point of view without thinking about any methods of management, whereas some others are formed without paying attention to the principles of design, just to start operating, in short only by the manager's point of view. In this study, by the help of holiday village examples from Turkey, the importance of design and management separately and the effect of the harmonious interaction is being emphasized.Therefore, the design of the holiday villages, and management methods are important factors to be studied from the aspect of their interaction. Because a continuous and harmonious designer manager relationship and communication with a strong base shall not only provide an environment friendly, harmonious and more authentic design that shall attract the attention of the tourists but also a healthy, efficient and proper policy for management.