Öğrenilmiş çaresizlik modeli üzerine sosyolojik bir çalışma
- Tez No: 52903
- Danışmanlar: PROF.DR. TÜLİN İÇLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
ÖZET Bu çalışmada psikolojideki“öğrenilmiş çaresizlik”modeli yükleme kuramı ve depresyonla ilişkileri düşünülerek sosyolojik boyutta incelenmeye çalışılmıştır. Model önce çözümleme amacıyla psikolojik durumlar ve mantıksal süreçler diye ikiye aynldL Sonra bunları izleyen eylem (davranış, tutum), aslında eylemsizlik, kısmı düşünüldü. Bu çözümsel ayran mantık, psikoloji ve eylemi sosyolojik bir varlık alanında gösterme sonucunu getirdi. Hartmann'ın yeni ontolojisindeki varlık tabakaları, Fransız Sosyoloji Okulu'nda mantığın toplumsallığı, zihniyet, gündelik hayatın meşrulaşurıcı süreçleri bu belirleme için kullanıldı. Çaresizliğin öğretümişliğine dikkat çekilmek istendi. Kurgulamaya dayalı sosyolojik model ile toplumları, sosyolojik birimleri, insanları pasi vize eden düşünceleri, olguları, görüngüleri kanıtlamak için film, belge, şarkı, atasözü, deyiş, şiir, Kitap-ı Mukaddes, Kur'an-ı Kerim'den ayetlerin içerik analizleri yapıldı. Tevekkül ve sözde tevekkül'e değinildi. Analizler zaman zaman analitik geometri yoluyla ifade edilmeye çalışıldı. Hayvanlar çaresizliği mutlaka öğreniyorlardı. İnsanların bazdan kendilerini pasivize eden zor koşullarca belirleniyor, bazıları belirlenemiyordu. Toplumlar ve diğer sosyolojik birimler sözkonusu olunca hem çaresiz hem de çarecil yaşantıların kendini gösterdiği yukandabelirtilen metinlerde tespit edilmiştir. Bir yandan pasif, içine kapalı, serveti günah sayan ve çalışma karşıtı dünya görüşleri, din telâkkileri bir yanda olumsuz bilginin straterjik kullanımının ve sürekli kötüleyici yayınların toplumları olumsuz etkilediği görülmüştür. Zor koşulların ve çaresiz anların farkına varan insanlar, toplumlar ve diğer sosyolojik birimler çaresizliklerinin yarattığı toplumsal tekrarlılıklan kırarak tarihsel dönüm noktalan ortaya koyabilmektedirler. Türk Ulusal Kurtuluş Savaşı bu anlamda bir örnektir. Birinci Dünya Savaşı' ndan sonraki siyasî, ekonomik, askerî zor koşullann farkına vanp onlan kırarak çaresizliklerini öğrenmeyenler bir bağımsızlık örneği vermişlerdir. Lider toplumsal çaresizlik bağlamında dikkate alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Title: A Sociological Study on Learned Helplessness Model In this dissertation, the learned helplessness model and its connections with attributi on theory and depression had been studied with in sociological dimentions. First of all, this model had been divided two elementary parts as a pychological situation and a logical process for consideration epistemic analaysis, and subsequently actional (behavioral) process accured. As a mater, in fact this actional process consists of doing nothing. The epistemic analaysis had to be described in a sociological ontic sphere. All of Hartmann's ontological spheres, discussions on sociological dimentions of logic in French Sociological School, legitimation process of every day life and mentalities, had been considered in related to the sociology, the socio-ontology and culture. It had been wished to notice on taught helplessnes. In order to evidence the existence oflearaed helplessness in societies and other soci ological unities, the text of poems, popular songs, dervish songs, proverbs, documents, news papers, films in Turkish Culture and some verse from Bibel and Quran had been interpreted and analaysed by using this sociological consideration based on mental construction. Animals absolutly learn helplessness. On the other hand in the studies on human helplessness it emerged that some of the peoples are able to learn helplessness easily in hard conditions and the related knowledges of those hard conditions eventhough some other do not learn helplessness in same conditions. Considering the societis and other sociological unities, its seem that there ise helpless as well as the helpful experimentations and perseve rance. It seem that, in one side, introvert, being against to properly as a sin and passive working mentalities, weltschuungs and mode of receivings in religion, on the other side strategycaly using of the negative knowledge, permenantly disparagement publishing and information affects society and human negatively. When human societies and sociological unities are aware their helplessness in the hard conditions, they are able to break the social continuity ofhelplessness and form a historicalturning point. in this content Turkish National Indenpendance War was considered as a sample case and it was found that economical, political, social and militarily bad conditions and results of I. World War I had been awared of and changed by the Anatolian People. it is not enough to be aware of helplessness. it is necessaıy and obligan'on to vaccinate the society against to possible helplessness and depression. Historical, social and indepen- dance consciousness and leadership concepts appear in this dimentions of the learned helpnessless. Some key words in Turkish text: Seligman, social helplesnes, hermeneutic, positism, Weber, Durkheim, socio-logic, ethno-logic, logic of everyday life, socio- ontolgy, Atatürk, Mehmet Akif Ersoy, Turkish proverbs, dervish songs, Turkish popular songs, so-called resignation, social technology, strategy, social şelf perception, mediatic knowledge, Tank Buğra, Turkish National Anthem, breaking of social helplessnes, geometry and sociology, Mazhar Alanson, Ali Ekber Çiçek, Kayahan Acar, Orhan Gencebay, Fuzûlî, Mihri Dede, Daimî, Necati öner, Sabri Ülgener, Atilla ilhan.