Türk adbilimi bibliyografyası
Bibliography of Turkish onomastic
- Tez No: 52901
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAY UMAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bibliyografya, Halk Bilimi (Folklor), Bibliography, Folklore
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (Folklor) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
“Türk Adbilimi Bibliyografyası”adını taşıyan tezimiz, ulaşabildi ğimiz kitap, dergi, makale, şahıs ve tez bibliyografyalarının taranmasıyla meydana getirilmiştir. Adbilimi, adın anlamım, kökenini, nasıl verildiğini inceleyerek, toplumların gelişimini, kültürünü ortaya koyan bir bilim dalıdır. Batı ülkelerinde, akademik disiplinler arasında bağımsız bilimsel disiplin olarak yerini alan onomastik biliminin Türkiye'de özel ihtisas bö lümleri henüz kurulmamıştır. Üç bölümden oluşan tezimizde, 1329 bibliyografik künye yer al maktadır. Birinci bölümde, adbilimi, millet, boy adları, şahıs adları, soy adlan, takvime bağlı adlar ve adlara bağlı halk inançları ile ilgili yayın lar; ikinci bölümde, yer adları ile ilgili yayınlar; üçüncü bölümde, diğer adlarla ilgili yayınlar bulunmaktadır. Üçüncü bölümden sonra yazar ad ları indeksi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our thesis named“Bibliography of Turkish onomastic”includes the thorough investigation of searches the attainable information from books, periodicals, articles, and personal and thesis bibliography. Onomastic, is the branch of science that investigates the mean, origin and how the names were and it reveals the culture and develop ment of societies. In the western countries, onomastic science was settled as inde pendent scientific discipline among academic disciplines but in Turkey specialized departments not been established. Our thesis was formed, from three section that include 1329 bibli- ografic literature. The first section, has interasted with onomastic, nati on, clan, and person name literatures. The recond section, has interested with place name literatures. The thirth section, has interested with other name literatures. In addition has included index of author names.