Türkiye'de belediyelerin finansman yapısı ve yeniden yapılanması
  1. Tez No: 52904
  2. Yazar: ZEHRA PINAR SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERDİNÇ TOKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Belediyelerin uygun mali imkanlarla donatılması, belde halkının ortak ihtiyaçlarım karşılama amacına yöneliktir. Bu kaynakların rasyonel anlamda etkinlik- verimlilik tanımlarına uygun şekilde kullanımı da şarttır. Bu çalışmada öncelikle bir belediye tanımı ve görevleri ele alınmıştır. İkinci Bölümde ise, belediyelerin finansman yapısı ve bu yapının analizi yer almaktadır. Üçüncü Bölümdeki konular,“ olması gereken ”bir fînans yapısını, yeniden yapılanma düşüncesini sunmaktadır. Bağımlı olmayan (özerk) bir belediye anlayışının gerekliliği, ülke geleceği için son derece önem arz ettiği yadsınamaz. Bu anlamda Sonuç Bölümünde çeşitli öneriler yeralmaktadır. Bu fikirlerin analiz edilip, ülkemizdeki uygulanabilirlikleri tek tek ele alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The local goverments which are equipped with proper financial facilities are for the common necessity of the citİ2ens. Directing these sources in rational manner as efficiency and productivity is an obligation. In this study, first of all the definition mid duties of the local goverments are mentioned. In the second chapter, financial structure and the analysis of this structure took place. The Subjects of the third chapter presents“ Necessary ”financial structure and opinion of renewed structure. Necessity of independent local government thought can not be ignored for the future of the Country. For that sense, some proposals have taken place in the last chapter. All these proposals should been analysed and phisibilties should been discused one by one for our Country.