Opiyat grubu bazı bileşiklerin modifiye karbon-temelli elektrotlar üzerinde voltametrik tayini
Voltammetric determination of some opiates at modified carbon-based electrodes
- Tez No: 529036
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜHRE ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Kodein (3-metilmorfin), haşhaş bitkisinde doğal olarak bulunan opiyat grubundan analjezik ve antitussif etkili bir bileşiktir. Bu çalışmada, poli(guanin) ile modifiye edilmiş karbon pasta elektrotun hazırlanması ve kodein bileşiğinin elektrokimyasal yükseltgenmesi ve voltametrik tayini için yeni bir uygulaması tanımlanmıştır. Voltametrik ölçümlerin duyarlılığı, işlem görmemiş elektrota kıyasla modifiye elektrot kullanıldığında önemli ölçüde artmıştır. Bunun yanısıra, anyonik sürfaktan (sodyum dodesilsülfat, SDS) varlığında kodein saptama duyarlılığında da ek bir artış olmuştur. Kare-dalga voltametri tekniği kulllanılarak 5×10-4 M sodyum SDS içeren fosfat tamponu (pH 4.0) içerisinde +1.13 V (vs. Ag/AgCl) gerilim değerinde 2×10−7 - 3×10−6 M derişim aralığında 1.3×10−8 M (0.4 ng mL-1) saptama sınırına sahip hayli doğrusal bir analitik eğri elde edilmiştir. Önerilen yöntem, ticari ilaç şekline uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Codeine (3-methylmorphine) is an analgesic and antitussive agent which belongs to the family of opiates naturally found in the poppy plant. In this study, the preparation of a carbon paste electrode modified with poly(guanine) as well as its novel application for the electrochemical oxidation and voltammetric determination of codeine are described. The sensitivity of the voltammetric measurements was significantly increased at modified electrode in comparison to the bare one. Besides, a further increase in the detecting sensitivity of codeine could be obtained in the presence of anionic surfactant (sodium dodecylsulfate, SDS). Using square-wave voltammetry, the compound yielded a well-defined voltammetric response in phosphate buffer (pH 4.0) containing 5×10-4 M SDS at +1.13 V (vs. Ag/AgCl). The process could be used to determine codeine in the concentration range from 2×10−7 to 3×10−6 M, with a detection limit of 1.3×10−8 M (0.4 ng mL-1). The suggested method was applied to pharmaceuticals.