Opiat bağımlılarında sitokrom P450-2D6 (CYP2D6) *3, *4, *5 ve *6 alelerinin tek nükleotid polimorfizmi
The single nucleotide polymorphism of cytochrome P450-2D6 (CYP2D6) *3, *4, *5 ve *6 alleles of opiate addicts
- Tez No: 203857
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜNEVVER AÇIKKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Genetik, Moleküler Tıp, Forensic Medicine, Genetics, Molecular Medicine
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
CYP450 enzimleri, vücuda alınan bir çok maddenin metabolize edilmesinden sorumlu olan ve polimorfik formları bulunan, geniş bir enzim ailesidir. Bu enzim ailesinin bir üyesi olan, 100' den fazla alele sahip CYP2D6 enzimi ise, opiatlar gibi, adli bilimler için önem arz eden madde ve/veya ilaçları metabolize eder. Ancak bazı mutasyonlar, bu enzimin aktivitesine zarar vermekte ve alınan ilacı ve/veya maddeyi metabolize etmesini güçleştirmektedir. Bunun sonucunda, beklenmeyen ters ilaç etkileri meydana gelerek, ölüme kadar varabilen sonuçlarla karşılaşılabilmektedir.Ülkemizde CYP2D6 polimorfizmine yönelik birtakım çalışmalar olmasına rağmen, adli olgular içinde önemli bir yer tutan opiat bağımlılığının, CYP2D6 enzim polimorfizmi ile ilişkisini araştıran herhangi bir çalışmaya rastlamadığımızdan, çalışmamızda, Opiat bağımlılarında CYP2D6*3, *4, *5 ve *6 alellerinin tek nükleotid polimorfizminin (SNP) belirlenmesi amaçlandı. Tek tüpte 4 primerli PCR tekniği kullanarak 29 opiat bağımlısı ve 22 kişilik kontrol grubu ile yapılan bu çalışmada, CYP2D6*4 alelinin frekansı 0.333, CYP2D6*6 alelinin frekansı 0.088 olarak belirlendi. Zayıf metabolizörlerin toplam alel frekansı ise, 0.189 olarak saptandı. Sonuçlar, Adli Bilimler açısından değerlendirildi ve CYP2D6 geninin tek nükleotid polimorfizmi (SNP) incelemelerinin, opiat bağımlılarının ani ölümlerine ışık tutabileceği düşünüldü. Bu araştırmanın, ülkemizde bu konuda, opiat bağımlıları ile yapılan ilk çalışma olması nedeniyle, daha fazla sayıda örnek ile desteklenmesi gerektiği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
CYP450 enzymes constitute a widespread polymorphic enzyme family which is responsible for the metabolism of many substances taken to the body. A member of this family, CYP2D6, with its gene having more than 100 alleles metabolizes the substances and/or drugs such as opiates, which have great importance in forensic sciences.However, some mutations damage the activity of this enzyme and lead to difficulties in metabolism of the taken drugs which may lead to unexpected adverse drug reactions, even to the death .Although many studies have been done related to CYP2D6 polymorphism in our country, there was no research on the relationships of CYP2D6 enzyme polymorphism with opiate dependence, which is an important area in forensic cases. For this reason we aimed to investigate the single nucleotide polymorphism (SNP) of CYP2D6*3, *4, *5 and *6 alleles. In our study, on 29 opiate addicts and 22 individuals as a control group, by using the tetra-primer PCR technique in single tube, CYP2D6*4 and CYP2D6*6 alleles frequences were determined as 0.333 and 0.088, respectively. The total allele frequence for poor metabolizers was determined as 0.189.The results were evaluated from the forensic perspective. Following the investigations of SNP of the CYP2D6 gene, it was concluded that it may clarify the sudden deaths of opiate addicts. This is the first study in our country and we ensured that this study has to be supported with extended researches by increasing the individual numbers.