Opiyat kullanım bozukluğu olan hastalarda serum leptin ve ghrelin seviyeleri ile yoksunluk ve aşerme arasındaki ilişki
The relationship of serum leptin and ghrelin levels wi̇th withdrawal and craving in patients with opioid use disorder
- Tez No: 579286
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MURAT KULOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çalışmamızda Akdeniz Üniversitesi Alkol ve Madde Bağımlılığı Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde yatarak tedavi gören opiyat kullanım bozukluğu olan hastalarda eroini bıraktıktan sonra plazma leptin, acyl ghrelin ve unacylated ghrelin plazma seviyelerinin aşerme ile ilişkisi, günler içindeki değişimi ve sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırmaya yatarak tedavi gören DSM-5 tanı kriterlerine göre opiyat kullanım bozukluğu tanısı almış 28 erkek hasta dahil edilmiştir. Kontrol grubuna ise yaşamının herhangi bir döneminde madde kullanım ve psikiyatrik hastalık öyküsü bulunmayan hasta grubuyla benzer özelliklere sahip 28 sağlıklı gönüllü erkek birey alınmıştır. Leptin, acyl ghrelin ve unacyled ghrelin plazma seviyeleri birinci gün, detoks tedavisinin sonlandığı yedinci gün ve 21. günde olmak üzere toplam üç kez kan örneği alınarak ölçüldü. Kontrol grubundan ise leptin, acyl ghrelin ve unacyled ghrelin plazma seviyeleri için bir kez kan alınmıştır. Çalışmamızda, opiyat kullanım bozukluğu olan hastalardaki yoksunluk döneminin 1., 7. ve 21. günlerindeki leptin, acyl ghrelin ve unacylated ghrelin plazma seviyeleri ile sağlıklı kontroller arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Leptin, acyl ghrelin ve unacyleted ghrelin plazma seviyeleri ile aşerme skorları arasında da istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmamıştır. Bu çalışma, opiyat kullanım bozukluğu olanlarda leptin, acyl ghrelin ve unacylated ghrelin seviyelerinin bir belirleyici olduğu hipotezini desteklememektedir. Ancak, bu konu ile çalışmaların sınırlı olması sebebiyle daha fazla araştırma yapılmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate plasma levels of leptin, acyl ghrelin, and unacylated ghrelin during heroin withdrawal in patients with opioid use disorder hospitalized in the Akdeniz University Alcohol and Drug Addiction Research and Application Center with regard to the relationship of these levels with craving and their changes over time, and to compare these levels to those of a healthy control group. This study included 28 male patients diagnosed with opioid use disorder according to DSM-5 diagnostic criteria who were receiving inpatient rehabilitation. The control group included 28 healthy male volunteers with characteristics similar to the patient group, who had no history of substance abuse and psychiatric disorders in any period of their lives. Plasma leptin, acyl ghrelin, and unacylated ghrelin levels of the patients were measured three times throughout the study, by collecting blood on the first day, seventh day at the end of the detox, and the 21st day. Blood was collected only once from the control group to determine their plasma leptin, acyl ghrelin, and unacylated ghrelin levels. Our study did not determine any statistically significant differences between patients with opioid use disorder and healthy controls with regard to plasma leptin, acyl ghrelin, and unacylated ghrelin levels on the 1st, 7th, 21st days of withdrawal. Plasma levels of leptin, acyl ghrelin, and unacylated ghrelin did not have a statistically significant relationship with craving scores. This study does not support the hypothesis that plasma leptin, acyl ghrelin, and unacylated ghrelin levels are markers in those with opioid use disorder. However, further studies are warranted as studies on this topic are scarce.