İş makinelerinde hasar analizi ve önlemi
Failure analysis and its importance on construction machinery
- Tez No: 529039
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET RENDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Yapılan bu tez çalışmasında sektörde kendini kanıtlamış olan iş makinesi firmaları ile görüşülerek kullanmış oldukları hasar analizleri üzerinde çalışmalar yapılmıştır. Yeni nesil uydu takip sistemli ve otomasyon destekli hasar analiz yöntemleri üzerinde durularak elde edilen veriler, makine filoları ve filo takip sistemleri ve hasar kodları tezimizde firma özel bilgileri kullanılmadan paylaşılmıştır. Alınan sonuçlar neticesinde erken hasar uyarı sistemlerinin iş makinelerinin büyük hasarlara sebebiyet vermeden oluşan problemlerin hasar kodları aracılığı ile erken, ekonomik ve yerinde müdahaleyi mümkün kılmıştır. Yeni nesil uydu takip sistemli ve otomasyon destekli hasar analiz yöntemleri ile iş makine parçalarının pahalılığı dolayısıyla büyük hasarlarla neticelenecek yüksek meblağların önüne geçildiği görülmüştür. Ayrıca firmaların yedek parça havuzunda bulunmayan iş makinesi parçalarının yurtdışı tedariğinden dolayı kargo teslim süresinin uzun olması dolayısıyla makinelerin kullanılamamasından dolayı oluşan iş kaybının ve çok pahalı olan yurtdışı kargo masraflarının da büyük oranda önüne geçildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, failure, analyses of heavy equipment firms which proved themselves on the industry are investigated by communicated with these firm. Data which are achieved through investigation of automation supported failure analysis with new generation satellite tracking system, machine fleet, fleet tracking system and failure codes are shared without showing firms' private informations. As a result, it has been determinated that early failure warning systems make early, economic and timely intervention possible through failure codes without causing terrible failures on heavy equipments. It has been seen that huge costs, reason of expensiveness of spare parts, are prevented by using failure analysis methods with both new generation satellite tracking system and automation. Besides, it has also been seen that losses and costs which are caused by long lead time of not avaible spare parts on firms's spare part store are also avoided substancially by using forementioned analysis.