Architecture of the single room movies tectonic, scenographic and hybrid spaces
Tek odalı filmlerin mimarisi: Tektonik, skenografik ve hibrit mekanlar
  1. Tez No: 529038
  2. Yazar: İNCİFER KARNAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA HALUK ZELEF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Gerçek dünyada mimari mekânın algılanması, görme, duyma, dokunma, tat ve koku gibi farklı duyularla oluşur. Filmlerde, özellikle anlatı filmlerinde ise, yönetmen ve görüntü yönetmeni kamerayı kullanır ve izleyicinin görsel algısını kontrol ederek mekânları düzenler. Farklılıklarına rağmen, filmlerde ve mimarideki mekân anlayışları, film stüdyolarında set tasarlayan mimarların varlığının da işaret ettiği gibi aynı zamanda kavramsal ve pratik olarak pek çok paralellikler taşır. Tez bu nedenle, öncelikle mekân ile ilgili her iki alandaki ortak zemini anlamaya yönelik için teorik bir araştırma ile başlar. Oda -mimarideki en küçük mekânsal birim-, aynı zamanda, karmaşık bir film mekânı organizasyonunun en temel bileşenidir. Bununla birlikte, bazı anlatı filmleri ağırlıklı olarak sadece tek bir odada çekilmektedir. Bu tez, gerçekte var olan yapılarda ya da filmler için özel olarak inşa edilmiş mekânlarda çekilen ve tekil mekânları kullanan filmlere odaklanır. Tezde, mimarlar, dekoratörler ve/veya tasarımcılar tarafından izleyici gerçekliği için oluşturulan bu tür sahne setleri Skenografik, gerçek mimari mekânlar ise Tektonik olarak sınıflandırılır. Bu iki kategorinin kimi durumlardaki birlikteliği söz konusu olduğunda, mekânsal gerçekliğe müdahale ile yeniden tasarlanan bu gibi alanlar ise tezde hibrit (melez) olarak adlandırılır. Bu melezlik dijital teknolojilerin ortaya çıkmasıyla, gerçek mekânlardaki değişiklikleri ya da tamamen hayali alanların yaratılmasını kolaylaştırdığından daha yaygın hale gelmektedir. Bu tez, daha çok dijital öncesi dönemin tek mekân filmlerine odaklanmaktadır. Bu filmlerde mekân ekonomisinin nedenlerini anlamaya çalışan tez, mekânların rolüne ve tasarımına dayanarak farklı dönemlerden anlatı filmlerinin bir sınıflandırmasını yapar. Bu filmlerdeki mekânsal kurgular, yönetmenlerin, set tasarımcıların ve mimarların bakış açılarını kavramak için derinlemesine incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Perception of the architectural space in the phenomenal world is through different senses. However, in the films, this perception is through the faculty of vision only and in the order of the vision of the director and the cinematographer. These artists control the spatial observation of spectators with the control of the camera. Despite the differences in the space understanding of films and architecture, they are also parallel conceptually and practically as the number of architects involved in the design of the spatial organization of the films imply. Hence thesis starts with a theoretical study to understand the common ground in both fields regarding space. The Room - the smallest unit of architectural space- is also the most basic component of the complex spatial organization in the films. However, some narrative films are shot predominantly in just one single room. This thesis focuses on such movies created in existing or imaginary setups. The thesis categorizes such stage sets as Scenographic, which are created by the architects, decorators and/or set designers for the action of the spectatorial reality. Whereas actual architectural interior spaces i.e. buildings, in which films took place are categorized as Tectonic spaces. In many cases, such tectonic spaces are also manipulated and such redesigned spaces are named as Hybrid. With the advent of the digital technologies, alterations of the real spaces or creation of totally fictitious spaces are becoming more commonplace. This thesis focuses mostly on the single space films of the pre-digital era. Trying to understand the motives of the economy of space in these films, the thesis makes a classification of narrative films based on the role and the design of the spaces. Spatial representations in these films are studied in depth to comprehend the viewpoints of the directors, set-designers and architects.