Türkiye ve Ürdün'de yayımlanan kütüphanecilik dergilerinin karşılaştırmalı içerik analizi
Comparative content analysis of library periodicals published in Turkey and Jordan
- Tez No: 52905
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YAŞAR TONTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Ürdün'de kütüphanecilik eğitimi kurslarla yürütülmektedir. Bu araştırmanın amacı, Ürdün'de kurslarla yürütülen kütüphanecilik eğitiminin yeterliliğini, bu eğitimin üniversite düzeyinde verilen kütüphanecilik eğitiminden farklı olup olmadığını bulmaktır. Bunu bulmak için hipotezimiz“Ürdün'de üniversite düzeyinde kütüphanecilik eğitiminin verilmemesi ve bu işin kurslarla halledilmesi, Ürdün kütüphanecilik yayın organı olan Rissalat Al-Maktaba'da yayımlanan makalelerin düzeyini ve niteliklerini olumsuz yönde etkilemektedir ”şeklinde belirtilmiştir. Hipotezimizi kanıtlamak için, kütüphanecilik eğitiminin üniversite düzeyinde verildiği Türkiye ile Ürdün karşılaştırılmıştır. îki ülkenin kütüphanecilik dergileri içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Türkiye ve Ürdün'de yayımlanan Türk Kütüphaneciliği ve Rissalat Al-Maktaba dergilerinin 1985-1 IJ94 yılları arasındaki sayıları inceleme için seçilmiştir. Dergi makaleleri çeşitli değişkenler açısından incelenmiştir(örneğin yazarlık, makalelerde kullanılan yaklaşım araştırma stratejisi v.b. gibi) Araştırma sonucunda Türk Kütüphaneciliği'nde yayımlanan makalelerin yarısından fazlasının kütüphanecilik öğretim elemanları tarafından yazıldığı ortaya çıkmıştır. Türk Kütüphaneciliği'nde yayımlanan makaleler daha spesifik olup, açıklayıcı niteliktedir. Kütüphaneciliği toplumsal yönleriyle ele alan makalelerin büyük birkısmı kütüphanecilik öğretim elemanları tarafından yazılmıştır. Öte yandan Rissalat Al-Maktaba'da yayımlanan makaleler ise daha genel olup (Ürdün'de kütüphanecilik bölümü olmadığından) Ürdün Kütüphaneler Derneği'nde çalışanlar tarafından yazılmıştır. Her iki dergide yayımlanan makalelerin çoğu kütüphanecinin (aracının) bakış açısı ile yazılmıştır. Sonuç olarak Ürdün'de üniversite düzeyinde kütüphanecilik eğitiminin verilmesi durumunda, kütüphanecilik literatürünün olumlu bir şekilde etkileneceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The education for librarianship in Jordan takes place through some courses organized by the Jordan Library Association. The aim of the study is to find out if this type of education is satisfactory and if there is any difference between the level attained by such courses and that of university-level education for librarianship. In order to find this out, our hypothesis has been that“The level and quality of articles published in Rissalat Al-Maktabat a Jordanian library journal are influenced negatively as university-level education for librarianship is not offered in Jordan”. To prove our hypothesis, we performed a content analysis study on the articles published between 1985-1994 in Türk Kütüphaneciliği and Rissalat Al-Maktabatthe official journals of the Turkish Library Association and the Jordan Library Association, respectively. We analysed the articles published in both journals from the viewpoint of such variables as authorship and research strategies used in them. We found that more than half of the articles published in Türk Kütüphaneciliği were written by the faculty members of library schools and that they were more spesific and explanatory. The majority of articles on the societal aspects of librarianship were written by the faculty as well. Meanwhile, the articles published in Rissalat Al-Maktaba were more general and written by the Jordan Library Association's members.Most articles appeared in both journals were written by the intermediaries' viewpoint. We concluded that offering' university-level education for librarianship in Jordan may have some positive impact upon the quality of library literature.