Para politikası şoklarının likidite etkileri
The Liquidity effect of monetary policy shock
- Tez No: 52906
- Danışmanlar: ERDİNÇ TELATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET Bir ekonominin sağlıklı şekilde işleyişi açısından önemli faktörlerden birisi olan faiz oranlan, bireylerin ekonomik kararlarında etkili olmaktadır. Dolayısıyla, faiz oranlarrmn davranış biçiminin incelenmesi büyük önem taşımaktadır. Para politikasında meydana gelebilecek olan şoklar faiz oranlarım etkilemektedir. Geleneksel bir yaklaşıma göre, beklenmedik genişleyici para politikası şokları, faiz oranlarının düşmesine neden olmaktadır. Alternatif bir yaklaşıma göre ise, beklenmedik genişleyici para politikası şokları, faiz oranlarının yükselmesine neden olmaktadır. Bu yükselmenin nedeni olarak, faiz oranlarını artırıcı yönde etkili olan beklenen enflasyon etkisi ile gelir etkisinin, faiz oranlarım düşürücü yönde etkili olan likidite etkisine nazaran daha güçlü olduğu ve likidite etkisini bastırdığı gösterilmektedir. Ekonomik literatürde bu iki farklı yaklaşımın varlığı, likidite etkisinin incelenmesini önemli hale getirmektedir. Bu çalışmada, Türkiye'de likidite etkisinin incelenmesi yapılmakta ve Vektör Otoregresyon modeli yardımıyla para politikasındaki bir şoka karşılık faiz oranının etki-tepki fonksiyonu incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Interest rate, which is öne of the important factors for the health of an economy, is effective at the economic decisions of the individuals. Therefore, observing the behavior of the interest rate is an important subject An unanticipated monetary policy shock effects the interest rates. Conventional wisdom holds that an unanticipated expansionary monetary policy shock causes interest rates to decrease. However, there is an alternative view which holds that an unanticipated expansionary monetary pohcy shock causes interest rates to increase, rather than to decrease. This finding is rationalized as reflecting the relative strength of expected inflation effect and income effect, suppressing the weakness of liquidity effect. Existence of these two opposite views in economic literatüre, causes us to observe the liquidity effect. hı this study, the liquidity effect in Turkey is observed and with help of the Vector Autoregression model, the impulse response function of the interest rate, given an expansionary monetary poh'cy shock is observed.