Elektronik para ve Blockchain'in finansal yönetim üzerine etkileri
The effects of electronic money and Blockchain on financial management
- Tez No: 529102
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEKİR BUKET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Ticaretin gelişimi ile birlikte insanlar ihtiyaçlarını karşılayabilmek amacıyla farklı ödeme araçları geliştirip kullanmaya başlamışlardır. Günümüzde kullanılan ödeme araçlarının neredeyse tamamına yakını ya bir merkezi otorite kontrolünde yada etkisi altındadır. Mevcut devlet düzeni merkez bankaları ve bankalar gibi kurum / kuruluşların yönetimlerini ve kontrollerini elinde tutmaktadır. Bitcoin ile tanıdığımız blockchain teknolojisinin bir çok alandaki uygulamaları ile mevcut merkez bankalarının rolü ve devletlerin egemenlik hakları konusundaki tartışmalar tekrardan günyüzüne çıkmıştır. İçinde bulunduğumuz dönemde merkezi bir otorite tarafından yönetilmeyen bu yeni teknolojinin ürünlerinin yıkıcı etkisinin mevcut finansal enstrümanlarda nasıl olacağı konusu merakla takip edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Along with the development of trade, people began to develop and use different payment instruments in order to meet their needs. Almost all of today's payment tools are under the influence of a central authority control. The current state regime holds the management and controls of institutions / institutions such as central banks and banks. The debate over the role of existing central banks and the sovereign rights of states has come out of nowhere in many applications of blockchain technology that we know of Bitcoin. It is curious to see how the destructive effect of this new technology's products, which are not governed by a central authority in the current period, will be in existing financial instruments.