Yetişkinlikte bilgisayar oyunu oynama alışkanlığının romantik ilişkiler üzerine etkisi
The effect of playing computer games habits on adults' romantic relationship
  1. Tez No: 529108
  2. Yazar: FULYA DİLARA ERDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF GÜNERİ YÖYEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Son yıllarda romantik ilişkilerin ya da evliliklerin sonlanmasındaki artış romantik ilişkilerle ilgili değişkenlerin anlaşılmasının önemini artırmıştır. Bireylerin ilişkiyi başlatma ve sürdürme sürecinde yaşadıkları sorunlar dikkate alındığında birlikte harcanan zamanın önemli bir etkisi olabileceği düşünülmektedir. Bu açıdan bakıldığında bilgisayar oyunu oynama alışkanlığının romantik ilişkiler üzerinde etkili olduğu düşünülmektedir. Bu noktadan hareketle hazırlanan çalışmanın amacı yetişkinlerde görülen bilgisayar oyunu oynama alışkanlığının romantik ilişkiler üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Araştırma 392 kişilik örneklem üzerinden Çok Boyutlu İlişki Ölçeği ve Oyun Oynama Alışkanlığı Ölçeğinin kullanımı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre bilgisayar oyun oynama alışkanlığı ilişki doyumunu, ilişkide kendine güveni, ilişki girişkenliğini azaltmakta; ilişki korkusunu, ilişki izlenimi ayarlamayı, dışsal ilişki kontrolünü ve içsel ilişki girişkenliğini artırmaktadır. Bununla birlikte kadınların ilişki doyumu, ilişki girişkenliği ve ilişkide kendine güvenleri erkeklerden yüksek iken, ilişki korkusu erkeklerde daha fazladır. Yaşa bağlı olarak ilişki doyumu artarken, ilişki korkusu azalmaktadır. Eğitim düzeyinin artmasına bağlı olarak içsel ilişki girişkenliği, ilişkide kendine güven ve ilişki doyumu artarken; ilişki korkusu ve bilgisayar oyun oynama alışkanlıkları azalmaktadır. Bilgisayar başında harcanan toplam sürenin artmasına paralel olarak ilişki izlenimi ayarlama artarken ilişkide kendine güven ve dışsal ilişki kontrolü azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the increase in the termination of romantic relationships or marriages has increased the importance of understanding the variables related to romantic relationships. It is believed that individuals may be an important influence of the time spent together when considering the problems they have experienced in the process of initiating and sustaining the relationship. From this point of view, game playing habit is thought to be effective on romantic relations. The purpose of this study is to show the effect of game playing habits on romantic relationships seen in adults. The study was conducted through the use of the Multidimensional Relationship Scale and Game Playing Habits Scale on 392 samples. According to the findings obtained from the research, computer game playing habit reduces relationship satisfaction, self-confidence, fear of relationship, adjustment of relationship impression, control of external relations and internalization of internal relations. However, while women's relationship satisfaction, relationship commitment, and related self-esteem are higher than men, fear of relationship is higher in men than women. As age increases, relationship satisfaction increases and fear of relationship decreases. As the level of education increases, the intrinsic sociability, self-confidence and relationship satisfaction increase; fear of relationship and digital gaming habits are diminishing. In parallel with the increase in the total amount of money spent at the computer, the relation impression is increasing and the control of self-esteem and externality is decreasing.