Nationalisms in Britain
İngiltere'deki milliyetçilikler
- Tez No: 52914
- Danışmanlar: DR. LAURENCE RAW
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Political Science, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Her ulusal hareketin kendi ideolojisi vardır. Bir ulus-devlet için, ulusçuluk ulusal birliği geliştirir ama çok uluslu, çok dilli ve çok etnik azınlıklı bir devlet için bu, devletin bütünlüğünü sarsacak ciddi bir hata olabilir. Bu bağlamda, Gaflet, İskoçya ve İrlanda'nın ele geçirilmesinden beri İngiltere çok uluslu, çok dilli ve çok etnik azınlıklı bir devlet olduğu için üzerinde çalışmak için çok uygun bir konudur. Birleşik Krallıkları çok uluslu bir devlet olarak nitelemek geçmiş ve günümüz açısından uygun bir tanımdır. Bununla birlikte, bu tam bir tanım değildir, çünkü ingilizliğin (Britishness) birleştirici faktörünü gözardı etmiş oluruz. Birleşik Krallık yurttaşlarının çok aa sorulduğunda kendilerini ilkin İngilizlikten (Britishness) çok İrlandalı, Galyalı, İskoç veya İngiliz (English) olarak tanımlar. Diğer yanda, Kuzey İrlanda hafta kendilerini önce İngiliz (British) sonra Ulster'lı olarak tanımlar. Bununla birlikte, ulusal kimlik ve ulusalcılık, hakkında değişen bir düşünce de Avrupa yurttaşlığıdır. Ayrı birer ulus olarak, Galler, Kuzey İrlanda ve İskoçya'nm yüzyıllar önce yok olduğu kabul edilir, ve bunların halklarının eski değerlerini yeniden canlandırmak için ciddi bir istemleri yoktur. Bu, Birleşik Krallık içerisindeki üç Keltik ulusun Birlikçi (Unionist) görüşü olarak tanımlanabilir, fakat, karşıt bakış açısı; ki bu Ulusalcılar 'm. (Nationalist) görüşüdür, dikkatli bir şekilde düşünülmelidir, çünkü bölgenin uyuşmazlıklan ve sorunlan bu üç ulusun kendi ulusal ve kültürel kimliklerini yaşatma savaşımının bir sonucu olarak ortaya çıkar. İngiltere'deki Beyaz ırklardan (WASP) gelen azınlıklar, olası durumda, Birleşik Krallıklar içerisinde kendi ulus-devletlerini kurmaya çalışmaktalar, bununla birlikte, 'siyahi' göçmenler ise İngiliz toplumunun bir üyesi olarak kabul edilmek için ikna etmeye uğraşmaktalar. Bu tezde, İngiltere'deki ulusal kimlikler, ulusalcılıklar ve ulusal hareketler karşılaştırmalı kültürel perspektiften analiz edilmiştir. Ayrıca, İngilizlik (Britishness) ve diğer beyaz ırk (WASP) kimlikleri de hem kültür içi ve hem de kültürler arası açılardan analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Each nationalist movement has its own ideology. For a nation-state, nationalism is an idea to improve national unity whereas for a multiethnic, multilingual and multinational state it may be a fatal mistake which shatters the whole concept of unity in the country. In this respect, Britain is a suitable subject since it is multilingual, multiethnic and multinational state since the assimilation of Wales, Scotland and Ireland into the Union. To describe the UK as a multinational state makes a good deal of sense both of the past and the present. It is however not a complete description, since it ignores the unifying factor of Britishness. Not many of inhabitants tend to use this term when asked, for most of the inhabitants of British Isles will be English, Irish, Welsh, Scottish rather than British. On the other hand, most of the Northern Ireland inhabitants describe themselves first as British and secondly as from Ulster. In addition, another changing concept about national identity and nationalism is citizenship of Europe. It is accepted that Wales, Northern Ireland and Scotland, in the sense of separate nations, disappeared many centuries ago, and many of their inhabitants have no serious desire to resurrect their old values. This can be described as the Unionist view of the three Celtic nations in the United Kingdom: but the opposite point of view - that of the nationalists - should be considered carefully because the conflict and the problems of the regions appear as a result of the three nations' struggle to survive their national and cultural identities. Minorities in Britain who come from WASP origin try to establish their own nation- states within the current borders of the United Kingdom when possible whereas other 'black' immigrants are trying to convince to be accepted as members of British society. In this thesis, the national identities, nationalisms and national movements in Britain have been analysed from cross cultural perspective. And also Britishness and other WASP identities have been analysed from intra-cultural and inter-cultural aspects.