Hiperoksi–reoksijenizasyon ile akciğer hasarı oluşturulan ratlarda proflaktik vitamin A ve izotretinoin'in histopatolojik ve biyokimyasal etkileri
Histopathological and biochemical effects of prophylactic vitamin a and isotretinoin on rats that are given lung defect using hyperoxia-reoxygenation
  1. Tez No: 529148
  2. Yazar: NAİLE KAYA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ TUNCER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bronkopulmoner displazi (BPD) prematüre bebeklerde önemli morbidite ve mortalite nedeni olan kronik akciğer hastalığıdır. BPD patogenezinde inflamasyon ve oksidatif hasar önemli rol oynamaktadır. Günümüzde etkinliği kanıtlanmış bir tedavi modeli bulunmamaktadır. Çalışmamızda hiperoksi –reoksijenizasyon ile akciğer hasarı oluşturulan ratlarda proflaktik Vitamin A ve İzotretinoin'in histopatolojik ve biyokimyasal etkileri araştırıldı. Postnatal üçüncü günde başlayıp 13. güne kadar devam eden deneyde yenidoğan rat yavruları randomize olarak 4 gruba ayrıldı: Grup 1 (Oda havası+Kontrol, n=12), Grup 2 (Serum Fizyolojik+ Hiperoksi, n=12), Grup 3 (Vitamin A+ Hiperoksi, n=12) ve Grup 4 (İzotretinoin +Hiperoksi, n=12). Grup 1 ve 2'ye intraperitoneal serum fizyolojik, Grup 3'e haftada 3 gün intraperitoneal olarak insulin enjektörü ile Vitamin A 5000 IU/gün verildi, Grup 4'e hergün gastrik lavajla soya yağı içine konmuş İzotretinoin 1 mcg/gr verildi. Vitamin A ve İzotretinoin akciğer dokusu üzerine olan histopatolojik etkileri; alveol yüzey alanı, fibrozis ve düz kas aktin (SMA) skoru olarak, karaciğer dokusu üzerine olan histopatolojik etkileri; karaciğerde yağlanma, karaciğerde hidropik dejenerasyon. karaciğerde apopitotik hücre, karaciğerde fibrozis olarak, biyokimyasal parametreler üzerine olan etkisi olarak IL-1β, IL-6, IL-10, IL-8, TNF-α düzeyleri değerlendirildi. Çalışma sonunda, Vitamin A+Hiperoksi grubu ile İzotretinoin +Hiperoksi grubu arasında akciğerde fibrozis açısından istatistiksel anlamlı farklılık saptanmadı (p>0.05). Kontrol grubunda alveol yüzey alanın belirgin olarak normal saptandı (p0.05).
Özet (Çeviri)
Bronchopulmonary dysplasia (BPD) is a chronic lung disease that causes significant morbidity and mortality in premature infants. Inflammation and oxidative defect play an important role in BPD pathogenesis. Currently there is no treatment model proved to be effective in that area. In our study, we researched histopathological and biochemical effects of prophylactic Vitamin A and Isotretinoin on rats that are given lung defect using hyperoxia-reoxygenation. In our experiment, which started on the third day of postnatal period and ended on the 13th day, neonatal baby rats were classified randomly into four groups: Group 1 (Room air + Control, n=12), Group 2 (Serum Physiologic + Hyperoxia, n=12), Group 3 (Vitamin A + Hyperoxia, n=12), and Group 4 (Isotretinoin + Hyperoxia, n=12). Group 1 and 2 were given intraperitoneal serum physiologic; Group 3 was given 5000 IU/day Vitamin A with intraperitoneal insulin injector for 3 days per week; and Group 4 was given daily 1 mcg/gr Isotretinoin that was put in soya oil using gastric lavage. In order to observe the effects of Vitamin A and Isotretinoin: alveolar surface area, fibrosis and smooth muscle actin (SMA) score were evaluated for their histopatologic effects on lung tissue; fattening, hydropic degeneration, apoptotic cells and fibrosis in liver were evaluated for their histopatologic effects on liver tissue; and IL-1β, IL-6, IL-10, IL-8 and TNF-α levels were evaluated for their effects on biochemical parameters. Findings of our study shows no statistically meaningful difference found between Vitamin A + Hyperoxia group and Isotretinoin + Hyperoxia group in terms of fibrosis in lungs (p>0.05). Alveolar surface area was apparently normal in the control group (p0.05).