E-işletmeye geçiş sürecinde yönetim sistemlerinin entegrasyonunda karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri: THY Entegre Operasyon Kontrol Başkanlığında Hoshin Kanri entegre yönetim modelinin uygulanması
The problems that are met in integration of management systems in transition to e-business and solution proposals for it: Implementation of Hoshin Kanri integrated management model in THY Integrated Operation Control Center
  1. Tez No: 529149
  2. Yazar: ALİ AKBABA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN İŞCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu araştırmanın amacı belirsizliğin (kaos ve kargaşa yaklaşımı) etkilerini azaltmak için kullanılan Hoshin Kanri yönetim modelinden faydalanarak yönetim süreçlerinin entegrasyonunda kontrol fonksiyonunun işlevini araştırmaktır. Başka bir ifadeyle, bu çalışmanın amacı e-işletmeye geçiş sonrası organizasyonların faaliyet gösterdikleri karmaşık çevre içerisinde yönetim süreçlerinin entegre edilmesi ile değişken ve parametrelerin etkilerini minimuma indirmek için kullanılan HK yönetim döngüsünün literatür taramasını yapmak ve bu tarama sonucu ortaya çıkan olgularla ve temalarla THY entegre operasyon kontrol başkanlığında kontrol uygulaması yapmaktır. Özellikle, kontrol fonksiyonunun yönetim süreçlerinin entegrasyonu üzerine rolünü bu uygulamada incelemek, birincil amaç olarak belirlenmiştir. Bu problemleri araştırmak amacıyla bu çalışma, olgubilim deseniyle yürütülmüş nitel bir araştırmadır. Araştırmanın çalışma grubunun belirlenmesinde, amaçlı örnekleme yöntemlerinden tipik durum örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Tipik durum örnekleme, evreni en genel şekliyle tasvir eden örneklemin bulunmasıdır. Türkiye'de havayolu işletmelerinin operasyonel süreçlerinde yönetim süreçlerinin entegrasyonunun nasıl uygulandığı ve kontrol fonksiyonunun Türkiye'deki havayolu işletmelerinin yönetim süreçlerinin entegrasyonundaki rolünün ne olduğunu incelemek amacıyla tipik örneklem olarak Türk Hava Yolları seçilmiştir. Ayrıca tipik durum örneklemesi içinde de kartopu veya zincir örnekleme yöntemi ile THY'nin Operasyonel süreçlerinde yönetim süreçlerinin entegrasyonuyla ilgili en fazla bilgiye sahip kişiler tespit edilerek kendilerine literatür taraması ve uzman görüşlerine göre oluşturulan yarı yapılandırılmış görüşme formunda yer alan sorular sorulmuş ve veriler toplanmıştır. Katılımcılarla yapılan görüşme kayıtları yazı formatına aktarılmış ve betimsel analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Betimsel analizde literatür taramasında belirlenen temalara ve alt temalara göre veriler özetlenmiş ve yorumlanmıştır. Araştırma bulgularına göre yapılan değerlendirme sonunda, THY'de kontrol fonksiyonun yönetim süreçlerinin entegrasyonunda kullanıldığı görülmektedir. Bu bağlamda, Hoshin Kanri yönetim modelinin THY'nin Operasyonel bölümlerinde uygulanabilir olduğu sonucu da çıkmıştır. Ayrıca THY'nin kaotik bir çevrede faaliyet gösterdiği belirlenmiştir. Bu bağlamda, Türkiye'de havayolu sektörünün kaos ve karmaşa teoremiyle uyumlu olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Son olarak e-işletme uygulamaların THY'nin süreçlerinde kullanıldığı ve e-işletme uygulamalarının THY'nin süreçlerini entegre ettiği belirlenmiştir. Bu bağlamda, e-işletme uygulamalarının havayolu operasyonlarında koordinasyon fonksiyonunun entegrasyonunda kullanıldığı söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the role of the control function in the integration of management processes, taking advantage of the Hoshin kanri management model, which is used to reduce the effects of ambiguity (chaos and complexity approach). In other words, the purpose of this researh is to review of the literatüre of HK management cycle, which is applied to minimize the effects of variables and parameters by integrating management processes within the complex environment in which organizations operate after switching to e-business and to make control implement with themes and phenomena which emerge the result of this literature review. In particular, the role of the control function in the integration of management processes has been identified as the primary objective in this study. The study aimed to investigate these problems is a qualitative research carried out with the pattern of phenomenology. In the research, typical case sampling method which is one of purposeful sampling methods was used for determination group of the study. Typical case sampling is the sampling of the most general description of the universe. Turkish Airlines was chosen as a typical example in order to examine how the integration of management processes in the operational processes of airline companies in Turkey is being implemented and what the role of the control function in the integration of the management processes in the operational processes of airline companies in Turkey is. In addtition, the people with the most knowledge about the integration of the management processes of THY were determined with the snowball or chain sampling method within the typical case sampling and the questions in the semi-structured interview form prepared according to expert opinions and literatüre review were asked them and datas were collected. The interview records with the participants were transferred to the writing format and analyzed by method of descriptive analysis. In descriptive analysis, datas were summarized and interpreted according to themes and subthemes determined in the review of literatüre. If evaluation is made according to research findings, control function seems to be used for the integration of management processes in THY. In this context, the conclusion come out that the Hoshin Kanri management model is applicable in the operational sections of THY. In addition, it is concluded that the airline sector in Turkey is compatible with the chaos and complexity theory. Finally, it has been determined that e-business applications are used in THY processes and e-business applications also integrate processes of THY. In this context, it can be argued that e-business applications are used in the integration of coordination functions in operations of airline organizasion.