Prenatal dönemde kullanılan betametazon ve deksametazonun hipoksik yenidoğan ve rat hipokampüsünde apoptozise ve akciğer dokusunda serbest oksijen radikalleri üzerine etkileri
The Effects of prenatal betamethasone and dexamethasone admınıstratıon on apoptosıs ın hıppocampus and free oxygen radıcals ın lung tıssue of hypoxic newborn rats
- Tez No: 192168
- Danışmanlar: PROF.DR. İLKNUR KILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZETPRENATAL DÖNEMDE KULLANILAN BETAMETAZON VEDEKSAMETAZONUN HİPOKSİK YENİDOĞAN RAT HİPOKAMPÜSÜNDEAPOPTOZİSE VE AKCİĞER DOKUSUNDA SERBEST OKSİJEN RADİKALLERİÜZERİNE ETKİLERİAmaç: Deksametazon ve betametazon gibi sentetik kortikosteroidler, prematür doğum riskiolan annelerde fetal akciğer maturasyonunu artırmak için yaygın olarak kullanılmaktadır.Neonatal hayvan modellerinde yapılan çalışmalarda serebral hipoksik-iskemiden sonranöronal hücre ölümünde apoptozisin rolü olduğu gösterilmiştir. Prenatal dönemde verilensteroidlerin, normal veya hipoksik yenidoğanlarda beyin dokusunda apoptozis ve akciğerdokusunda serbest oksijen radikalleri üzerine etkilerini araştırmak amacıyla bu çalışmayapılmıştır.Gereç ve Yöntem: Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Deney Hayvanları Laboratuvarı'ndaüretilmiş olan Wistar albino ratlar ile çalışmaya başlandı.1. Grup: Kontrol grubu2. Grup: Betametazon grubu3. Grup: Deksametazon grubu4. Grup: Hipoksi grubu5. Grup: Betametazon-hipoksi grubu6. Grup: Deksametazon-hipoksi grubuGebeliğin 17., 18. ve 19. günlerinde, 2. ve 5. gruptaki ratlara betametazon; 3. ve 6.gruptaki ratlara deksametazon; 1. ve 4. gruptaki ratlara serum fizyolojik subkutan olarakverildi. Hipoksi uygulanan yenidoğan ratlar 3 saat hipokside bırakıldıktan (%8 O2 ile) sonraoda havasında reoksijenize edildi. İşlemlerden 24 saat sonra yenidoğan ratların beyinleri veakciğerleri çıkarıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARYTHE EFFECTS OF PRENATAL BETAMETHASONE AND DEXAMETHASONEADMINISTRATION ON APOPTOSIS IN HIPPOCAMPUS AND FREE OXYGENRADICALS IN LUNG TISSUE OF HYPOXİC NEWBORN RATSPurpose: Synthetic corticosteroids like dexamethasone and betamethasone are frequentlyused in cases of preterm delivery to increase fetal lung maturation. Studies in neonatal animalmodels showed that neural death after cerebral hypoxic ischemia mainly depends on apoptosis. This study was designed to investigate the effects of prenatal steroid addministration onapoptosis in brain tissue and free oxygen radicals in lung tissue of hypoxic newborn rats.Material and Method: Wistar albino rats produced in Pamukkale University, Laboratory ofExperimental Animals have been used in the study.Subjects were grouped as follows:1. Control group2. Betamethasone group3. Dexamethasone group4. Hypoxic group5. Betamethasone-H group6. Dexamethasone-H groupOn the 17., 18. and 19. days of pregnancy, betamethasone was administered to the ratsin 2. and 5. groups and dexamethasone was given to ones in 3. and 6. groups whereasphysiologic saline was applied to the rats in 1. and 4 groups subcutaneously. Newborn rats ofhypoxic group were kept in low oxygen containing media (with 8% O 2) for three hours andfreed into room air condition. Twenty-four hours after the procedure, lungs and brains of thenewborn rats were obtained. Apoptosis was explored in brain tissue and MDA levels weremeasured in lung tissue samples.Results: Apoptotic cell amount in a described unit area of hippocampal region was increasedin dexamethasone group when compared to betamethasone and control groups (p< 0.05) butthere was no difference between betamethasone and control groups. Dexamethasone-H grouphad more apoptotic cells in hippocampal region than hypoxic group, however betamethasone-H group had less apoptotic cells than hypoxic group (p< 0.05).