Yüksek pişirimde seramik separasyon modülleri
Ceramic separation modules in high baking
  1. Tez No: 52916
  2. Yazar: JALE ÖZBAHAR PEKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. HAMİYE ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Yüksek pişirimli seramikler, camlaşma düzeyine yakınlaşarak sin- terieşirler. Böylelikle de her tür fiziksel etkilere karşı dayanıklılıkları nedeniyle yaşantımıza farklı bir biçimde girmişlerdir. Dış mekanlarda mimariyle bir bütün olarak, yüzey kaplamaları, su oyunları, su duvarları, heykeller ve separasyonlar olarak ortaya çıkmıştır. Doğal çevreden ayrı, insanoğlunun oluşturduğu yapay çevrede mimari tasarımlar genellikle; beton, ahşap, metal, cam, plastik, akrilik, fiberglas, mermer, branda, kumaş, gibi malzemelerden oluşmak tadır. Bu malzemeler günümüzde doğaya ve canlılara vereceği zararlar ve etkileri gözetilerek kullanılmaktadır. Amaç, salt güzellik ve ucuzluk olmaktan çıkmış çevresel öge ve değerler de önem kazanmaya başlamıştır.Çevre düzeni ve estetik özellikler bakımından yüksek pişirimden daha sağlıklı bir malzeme düşünülebilir mi? Dış mekanda beton, ahşap, metal v e branda gibi malzemeler oldukça sık kullanıldığı halde, yüksek pişirim ürünlere az rastlanmıştır.Yüksek pişirim seramikler dış mekanda daha uzun ömürlü ve görsel açıdan da daha etkileyicidirler. Seramik separasyonların kullanımındaki amaç, işlevsel özelliği olan bölümlemeler dışında, dayanıklılık, görsel zenginlik, yüzeylerde dokusal zenginlik ve plastik değerlerin kolayca sağlanabilmesi açısından bu konuda en uygun olmasıdır.“Yüksek Pişirimde Seramik Separasyon Modülleri ”konulu çalış mada; seramiğin kullanım alanları incelenmiş, bu kullanım alanı içinde separasyonun yeri, nerelere uygulanabileceği ve ne kadar kullanılabileceği araştırılmıştır. Ayrıca, seramik separasyon modülleriile değerlendirilen mekanların fonksiyonlarının ne denli zenginleştirilebileceği gösterilmeye çalışılmıştır. Ele alınan diğer bir konu da, separasyonların yapısı gereği kullanılan yardımcı malzemeler olmuştur. Günümüzde uygulanan separasyonlar incelenmiş ve bu çalışmada farklı türde malzemeler araştırılarak teknolojik gelişmelere uygun materyaller kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY High baked ceramics become sintered near to the vitrifica tion level. Thus, they became a different part of our lives because of their endurances against every kind of physical effects. They are fully integrated with architecture in external sites as surface coats, water games, water walls statues and separations. Architectural designs in the artificial environmental sites formed by men which differ from natural environment often con sist of materials such as concrete, wood, metal, glass, plastic, arcylic, fiberglass, marble, canvas and cloth. Today these mate rials are used by taking in to consideration the possible damages and effects they might cause to the environment and to all living things. Yet the aim is not only beauty and cheapness, but also environmental elements and values are significant. Is there a more suitable material than high baked ceramics in terms of environmental harmony and esthetic features? Although the materials such as concrete, wood, metal and canvas are often used in external sites, there are quite a few high baked products. High baked ceramics have a longer life in external sites. In addition to that, they are more attractive when we consider their visual aspects. Ceramic separations are used because of their endurance, visual affluence, texturel affluence and plastic values other than the functional features.IV In this study on“Ceramic Separation Modules in High Baking”; the usage areas of ceramics, the importance of separa tion in these areas, application possibilities and life time of them were examined. Besides, it was also tried to show how the functions of the sites with ceramic separation modules, were enriched. And the other subject which was examined was the auxiliary materials used because of the structure of the separations. The present day separations were inspected; and the materials fitting the technological developments were used by examining the different types of them.