Tarihsel süreç içinde seramik sağlık gereçleri tasarımında üretim yöntemleri - biçim ilişkisi
Relation between production methods and form in ceramic sanitaryware design through the historical period
- Tez No: 231435
- Danışmanlar: PROF. SÜLEYMAN AYDAN BELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
M.Ö. 3000 yıllarında kullanılan tuvaletlerden günümüz modern banyolarına; insanoğlu kendi dışkısından kurtulmak ve temizlenmek için çeşitli yöntemler ve araçlar geliştirmiş olsa da sağlık gereçlerinin birer endüstri ürünü olarak sahnedeki yerlerini alması Onsekizinci yüzyılda İngiltere'de gerçekleşmiştir. Bu dönemde kendini gösteren salgın hastalıkların hijyen kaygısını arttırmasıyla toplumun sağlık gereçlerine olan talep ve ilgisi artmış ve sağlık gereçleri üretimi sofra eşyası üretiminden ayrılarak başlı başına bir endüstri haline gelmiştir.Değişen akımların, gelişmekte olan üretim yöntemleri ve malzemenin etkisiyle seramik sağlık gereçleri birçok farklı renk, desen ve biçime bürünmüş ve günümüz banyolarındaki yerine kavuşmuştur.Bu yüksek lisans tez çalışmasında sağlık gereçleri, ilk örneklerinden günümüz modern tasarımlarına uzanan süreç içinde ele alınmış, biçimin gelişen teknoloji ve kullanıcı ihtiyaçları doğrultusunda gösterdiği değişim ortaya konmuştur. Ardından Yirminci yüzyıl üretim teknolojileri, malzeme, şekillendirme yöntemleri ve pişirim teknikleri ve bunlar ile biçim arasındaki ilişki detaylı olarak ele alınarak, seramik malzemenin ve günümüz üretim teknolojilerinin tasarımcıya sağladığı özgürlükler ve getirdiği kısıtlamalar ortaya konmuştur.ANAHTAR KELİMELER: Seramik Sağlık Gereçleri, Endüstriyel Seramikler, Endüstriyel Seramik Tasarımı, Üretim Yöntemleri
Özet (Çeviri)
From the ancient toilet used at 3000 BC to the modern bathroom of our day; eventhough the humankind created several methods and tools in order to run way from his own waste, the apparel of sanitaryware as an industrial product, occurred in eighteenth century in England. Because of the hygienic concerns raised by the break out of epidemic diseases in those days, the attention and the demand of the sanitaryware grew up and formalized the separation of sanitary pottery industry from tableware industry.With the affect of changing styles of design, improving materials and the production methods; ceramic sanitaryware wrapped up in several different color, decoration and shape and finally took its place in our modern bathroom.In this study, while the sanitaryware is evaluated in the period from the first examples to the modern designs of today, the change of form that bases on developing technology and users? needs has been brought up. Afterwards the production technologies of 21st century, material, shaping methods and firing techniques and their relation with form is discussed and the opportunities and restrictions that brought by ceramic material and today?s production technologies is discussed.KEYWORDS: Ceramic Sanitaryware Products, Industrial Ceramics, Industrial Ceramic Design, Production Methods