Cerrahi Akımı'nın dayandığı kültür birikimi ve edebiyat ilişkisi
The Cultural background of Cerrahi-Sekt and literary relation
  1. Tez No: 52917
  2. Yazar: HÜLYA SİPAHİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. UMAY GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET Tarih sahnesine çıktıkları günden beri Türkler, hangi dine inanmış olurlarsa olsunlar hep aynı büyük hedefe doğru yol almışlardır. Cihan hakimiyeti ülküsü yolunda, inandıkları her dinden güç alarak ilerleyen Türkler, İslâm Medeniyeti dairesine gir diklerinde, inandıkları dinin hükümleriyle milli kimliklerinin sentezinden doğan güçle, Cihan devleti kurmaya muktedir olmuşlardır. Türkler 'in büyük ve uzun süreli devletler kurmayı başardıkları devirlerde tarikatların oynadığı rol büyük önem taşımaktadır. Tarikatlar, sosyal, kültürel, asker! ve ekonomik alanlarda Türk hayatına etki etmiştir. Halvetilik'in bir şubesi olan Cerrahî tarikatı da iki asrı aşan bir süreç içinde Türk hayatını ve edebiyatını etkilemiştir. Cerrahilik'in dayandığı kültür birikimi ve Türk kültürüne etkileri üzerine Türk Halkbilimi sahasında yapılmış bir çalışma olmaması sebebiyle çalışmamızda bu eksikliği gidermeyi hedefledik.
Özet (Çeviri)
a SUMMARY Since the Turks first appear in the light of history, so they had-in whatsoever religion they believe- only one big goalron the way of having global power, strenghtened by differet kind of reli gion,^ which they believe, the Turks moved forwards. They mane- get the forming of a state in still of super power only after then antored in the islamic cultur and made a syntese between this and their national character. Religious sekts played an important role in the periods of the life of stable and durable turksh steates. These sekts influnced the deaily life of the Turks in social, cultural, military and economical aspekts. So the Cerrahi-sekt, one division of the Halveti-sekt played on important role in the life of Turks and in Turksh literary since two hundred years. There is not enough scientific studies on the Cerrahi sekts. By making this research, we aimed to close this gap in the field of Turksh Folklore.